Ž. OBAVIJESTI – 15.05.2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 275 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL275.pdf – 685kb)

NEDJELJNA BIBLIJSKA PORUKA

Već od najranijih židovskih vremena Pasha je bila  svetkovina oslobođenja od egipatskoga ropstva. Duhovi, sedam tjedana nakon Uskrsa, slavili su se kao “Tjedna svetkovina”, koja je podsjećala na dar deset Božjih zapovijedi na brdu Sinaju. Isus se želio sasvim svjesno nadovezati na ove svetkovine i njihovo značenje. Njegov put prema križu i uskrsnuću upravo se dogodio na svetkovinu Pashe. Jer to je bio put oslobođenja iz ropstva grijeha i smrti. Pedeset dana kasnije silazak Duha Svetoga ispunio je srca novom snagom odozgor. Silaskom Duha Svetoga Zakon Božji nije više samo na kamenim pločama, kako je to Mojsije primio na brdu Sinaju, nego je on u našim srcima i ne pokreće nas kao sila izvana, nego kao poticaj iznutra, koji čini dobro. Sa svetkovinom Duhova pedesetodnevno uskrsno vrijeme ide kraju. Opet počinje vrijeme kroz Crkvenu godinu. Upravo k tome trebamo Duha Svetoga. On je unutrašnji pokretač, on je izvor snage za život prema volji Božjoj. Prirodna godišnja doba dobivaju nadnaravni smisao. Što mi slavimo godinu kroz ciklus crkvenih svetkovina, to postaje i osobni godišnji ritam: od Adventa preko Božića, od Korizme preko Uskrsa do Duhova. Što donosi svetkovina Duhova u našem osobnom životnom ciklusu? Prije svega iskustvo nove snage. U vremenima potištenosti,  od Duha Svetoga uvijek iznova nam pritječe nova energija, polet, nada. Drugo iskustvo na Duhove je da prestrašeni apostoli javno pogovaraju, i svi su čuli da “razglašuju velika djela Božja”. Pričati o Bogu, govoriti o vjeri, govoriti o onome što smo s vjerom iskusili u našemu životu mi Hrvati se još uvijek ponašamo  bojažljivo i prestrašeno. Zašto se bojimo, čega se bojimo, koga se bojimo? Isus Krist nam je poslao Duha Svetoga, Branitelja, i ne trebamo se bojati nikoga i ničega osim Božje kazne.  

 

DUHOVNA MISAO

Nikakva otkrića, nikakav napredak, nikakva znanost već odavno ne vode računa  o tome postoji li negdje jedno nesretno dijete……                               Albert Einstein

VRPOLJE raspored  Sv. Misa i nakane 

Ponedjeljak, 16. 5.  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 19:00 h  Marija Majka Crkve, sv. Ivan Nepomuk, Nenad  – † Miro Havrlišan                                                                                                                              Utorak, 17. 5.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 19:00 h Sv. Andrija B., sv. Paškal, Gizela, Heraklije, Bruno † Manda Švaganović, god.; † Mara Kvesić, god.                 
Srijeda, 18. 5.  – – – – – -(KVATRE) – – – – – – 19:00 h Sv. Ivan I., papa, sv. Venancije, sv. Feliks S., Erik  – † Grgo Kvesić, god.; na čast svetom Anti                                                   
Četvrtak, 19. 5.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h Sv. Teofil, sv. Celestin, Rajko,  Urban  – † Đuro, god., Jela i Luka Marjanović  
Petak, 20. 5. – – – – – – – (KVATRE)- – – – – – –19:00 h Sv. Bernardin Sienski, Lidija, Zlata, Zvjezdan – † Pero i Franciska Jukić ; na nakanu BDM                                                                                                        Subota, 21. 5. – – – – – – (KVATRE)- – – – – – —8:00 h Sv. Eugen M., Kristofor, Dubravka, Ladislav   – † Kata i Marko Lušić ; na nakanu
PRESVETO TROJSTVO , 22. 5.– – – 8:00 i 11:00 h  Marija Majka Crkva Sv.Rita, sv. Helena, Jelena, Milan, Jagoda    
–  8:00 h – † Mara Matić;na čast Gospi brze pomoći
-11:00 h –pro populo

               ČAJKOVCI raspored  Sv. Misa i nakane 

Četvrtak, 19. 5. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –18:00 h
PRESVETO TROJSTVO, 22. 5. – – – – – – – – –9:30 h
                                                   

Presveto Trojstvo

Blagdan Presvetog Trojstva poseban je i drugačiji od ostalih blagdana jer toga dana slavimo temeljnu istinu naše vjere, a to je Božja trojstvenost. Bog u kojeg i kojemu vjerujemo je jedan jedini Bog. Vjerujemo u samo jednoga Boga u Trojstvu i Trojstvu u Jedinstvu. U Bogu je takva punina života da se on izlijeva u tri Božanske Osobe: Oca, Sina i Duha Svetoga.  Na krštenju smo kršteni u Njegovo Ime, u Ime jednoga trojstvenoga Boga; „u ime Oca, Sina i Duha Svetoga“

 

P R E M I N U L I

                      † BLAGICA  BEGIĆ  (1945.)    KRIZ                  

† STJEPAN  BALAŽ  (1948.)

Počivali u miru Božjem!

Crkveni nauk o oprostima.

          Svaki teški grijeh ima dvostruku posljedicu: raskida naše zajedništvo s Bogom i lišava nas vječnog života. Oproštenje od vječne kazne ostvaruje se oprostom od krivnje i obnovom zajedništva s Bogom po sakramentu ispovijedi. Pored vječne kazne postoji i ona koju nazivamo vremenitom kaznom od koje se vjernik treba očistiti bilo na zemlji bilo poslije smrti u čistilištu.
           Oprost se dobiva po Crkvi koja se snagom vlasti „ vezivanja i odrješenja“, koju je primila od Isusa Krista, zauzima za kršćane otvarajući im riznicu Njegovih zasluga kao i zasluga Svetaca da od Oca milosrđa dobije otpuštenje vremenitih kazni  za grijehe. Crkva time želi, ne samo pomoći kršćaninu da mu se izbrišu grijesi, već ga želi potaknuti da više ne griješi i da ga usmjeri na djela pobožnosti, pokore i ljubavi. Da bi netko bio u stanju dobiti oprost mora biti kršten, neizopćen i u stanju milosti nakon što je ispunio propisane uvjete za primanje oprosta, te imati iskrenu nakanu steći oprost i izvršiti naložena djela. Oprost može biti djelomičan ili potpun. Svaki vjernik može bilo djelomični bilo potpuni oprost dobiti za sebe ili namijeniti za pokojne. Za primanje POTPUNOG OPROSTA koji se može dobiti u jednom danu nužna/o je:
  1. Sakramentalna ispovijed – može biti i do dva tjedna prije nego se želi primiti potpuni oprost.
  1. Euharistijska pričest – na dan kada se želi primiti potpuni oprost.
  2. Molitva za Svetog Oca papu – Oče naš, Vjerovanje i pobožan zaziv Blaženoj Djevici Mariji – na dan kada se želi primiti potpuni oprost.
  1. Izvršiti djelo naznačeno za potpuni oprost – u ovom posebnom slučaju putem javnih sredstava i događanja sudjelovati u aktivnostima u Godini milosrđa, ili pohoditi u Godini milosrđa Sveta vrata, otvorena u svim katedralama i crkvama prema odluci mjesnog biskupa, kao i u četiri Papinske bazilike u Rimu.
  1. Isključiti svaku naklonost grijehu, makar bio i lak grijeh.
     Oprost će biti samo djelomičan ako se ne ispuni odricanje iz točke 5., odnosno ako se počini bilo koji laki grijeh, a ispunjeni su svi ostali uvjeti (točke 1. do 4.). Vrsta dobivenog oprosta ostaje tajna poznata samo Bogu!   

                        Veliko Jubilejsko hodočašće u Đakovačku katedralu

     U nedjelju, 12. lipnja 2016. je hodočašće za Velikokopanički  dekanat prigodom Jubileja milosrđa  i spomena 150. obljetnice početka gradnje naše katedrale – bazilike.
     15:15 h – ulazak na “vrata milosrđa“ i zajednička pobožnost 
     16:00 h –  Svečano misno slavlje, predvodi nadbiskup mons. Đuro Hranić u zajedništvu svećenika i vjernika – hodočasnika uz pjevanje svih pjevačkih zborova dekanata, uz predvođenje našeg Mješovitog pjevačkog zbora. Odlazak je organiziran autobusima. Polazak u 14:30 h. Cijena 20 kn. Informacije i prijave kod župnika.  

Župni listić br. 275 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL275.pdf – 685kb)

OBAVIJESTI

KRSTENJESakrament krštenja
– u nedjelju, 15. svibnja 2016., poslije podnevne sv. Mise u Vrpolju, krsti se: JELENA  RADOŠ kći Slavka i Tee rođ. Perunić
Čestitamo krštenici i roditeljima!                     Bog ju blagoslovio živu i zdravu!

 

Probe pjevača

– Mješoviti pjevački zbor – proba u petak, 20. svibnja u 19 sati

– Mali pjevački zbor – proba u subotu, 21. svibnja u 17 sati.

– Muška pjevačka grupa – proba u nedjelju, 22. svibnja u 19 sati.   

 

 Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA
Vrpolje subota, 21. svibnja,  po ustaljenom  redu  crkvu čiste i uređuju: 
                 Katica Maleš, Marijana Tunuković, Darija Ančić,
                 Zrinka Knežević i Mihaela Šunić           
 Čajkovci subota, 21. svibnja,  po ustaljenom  redu crkvu čiste i uređuju:
                 Marina Čičak, Anica Čičak i Kristina Marić  

 

Nacionalni hod za život – pod geslom: „Za život, obitelj i Hrvatsku“ –
Brojne građanske udruge, organizacije i istaknuti pojedinci iz hrvatskog civilnog društva i javnog života organiziraju nacionalni susret „Hod za život“ u subotu, 21. svibnja 2016. u Zagrebu , od 10 do 14 sati. Mjesto okupljanja i početak hoda je Trg kralja Tomislava, a konačno odredište je Trg bana Jelačića, gdje je pripremljen program pod geslom „Za život, obitelj i Hrvatsku“ 
Cilj i svrha susreta i hoda za život je ukazati na činjenice da:
– ljudski život započinje začećem.
– pravo na život je temeljno ljudsko pravo.
– zakonodavni okvir treba biti usklađen na gornje dvije činjenice.
– da se posvijesti vrijednost, jedinstvenost i dostojanstvo svakog života, a posebno
   života nerođene djece.
– da se ukaže na veoma lošu demografsku situaciju u cijeloj domovini.
Informacije i prijave na tel., 095/8521303 ,  098/9102443 ili na mrežnoj stranici:
www.hodzazivot.hr

 

Akcija milodara za Sjemenište
U nedjelju 24. travnja 2016. u našoj Župi provedena je akcija milodara za Sjemenište. Ukupno je prikupljeno 5.412,90 kn – u Čajkovcima 910,00 kn a u Vrpolju 4.502,90 kn.
Hvala, dragi Bog vas  nagradio za vašu dobrotu! 

 

 

Župni listić br. 275 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL275.pdf – 685kb)