Ž. OBAVIJESTI – 05.06.2016

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 278 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL278pdf – 916kb)

NEDJELJNA BIBLIJSKA PORUKA

Veliko mnoštvo, na čijem je čelu Isus, ide prema gradskim vratima Naina. Prvi iza njega su najuži pratioci, a iza njih  silan svijet. Druga grupa ljudi, pogrebna povorka,  kreće se u tom trenutku kroz gradska vrata, izlazi iz grada. Na čelu  nosioci s mrtvacem, koji je tada prema običaju ležao otkriven na nosiljci: jedan mladić. Iza ide zaplakana majka. Kad je Isus vidio žalosnu majku sažali se nad njom i reče joj:“ Ne plači!” Kako to možemo ispravno shvatiti? Ovdje se radi dakle o dubokom sudjelovanju, saučešću u boli drugoga. Kao što majka suosjeća s boli svoga djeteta, takva je Isusova samilost s nevoljom ove siromašne majke. U Evanđelju se često govori o Isusovoj sućuti. I očigledno su to mnogi ljudi tada osjetili kod Isusa: On je onaj koji potpuno sudjeluje u boli drugih, s njima osjeća, ne okreće pogled od njih. I ta Isusova samilost je snaga koja može sve promijeniti. To nije bespomoćno gledanje, jeftino tješenje. Isus ide prema nosilima. Povorka s mrtvacem zastaje. On progovara, mladić se budi i on ga dade njegovoj majci. To nije jedino oživljavanje mrtvaca. Još su najmanje dva spomenuta u evanđeljima: Jairova kćerkica i Isusov prijatelj Lazar. Slična čuda su i tijekom svih stoljeća Crkvene povijesti predajom sačuvana. Sada se dakako može i prigovoriti: ima puno tragičnih smrtnih slučajeva, gdje majke gorko plaču, ili djeca za majkama. Gdje ostaje Isusova samilost? Odgovor nije jednostavan. Ali ga ima. Isusova samilost ne želi ostati sama. On nam je želi dalje dati. Ona treba biti živa u našim srcima. Gdje je živa prava sućut, istinsko sudjelovanje, tu se uprisutnjuje Isusova samilost u našem svijetu. On kao uzor uči nas pravoj sućuti, a njegov duh, Sveti Duh, stavljen nam je u srce, da možemo i sami živjeti i darivati i boli lakše podnositi.

 

DUHOVNA MISAO
Hvala Ti, Gospodine, za Tvoju Riječ, za ljubav. Nađi se, Isuse, na putu kojim prolazi povorka koja često vodi u stranputicu i beznađe, u ropstvo, u ovisnosti i pogibelj. Zaustavi Gospodine povorku tame i usmjeri je prema svjetlu i ljubavi.  

 

                VRPOLJE raspored  Sv. Misa i nakane

BarnabaPonedjeljak, 6. 6.  – – – – – -(nema sv. Mise s narodom) Sv. Norbert, Neda, Berislav, Jazovski mučenici Utorak, 7. 6.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h Sv. Robert, Antun de Fatatis, Radoslav, Filip
† Antun Vindiš ; za duše u čistilištu
Srijeda, 8. 6. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h Sv. Medard, Fortuna, Žarko, Travnički mučenici
† Ljuba Leutarević, god.; na nakanu 
Četvrtak, 9. 6.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h Sv. Efrem Sirski, sv. Kolumban, Rikard, Ranko -†Franjka Brevulj, g. i pok. iz ob.;† Boja Validžić, g.
Petak, 10. 6. – – – – – – – – – – – –  – – – – –  – – – – –19:00 h Bl. Ivan Dominici, Biserka, Dijana, Greta
† Marica Brevulj i pok. iz obitelji
Subota, 11. 6. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 8:00 h Sv. Barnaba, apostol, Borna, Borko, Bogumil
† Stjepan i Ivka Osmoričić, god.
11.
  Nedjelja kroz godinu , 12. 6.– – –  8:00 i 16:00 h Sv. Ivan Fakunda, Bazilid, Leo, Bosiljka

–  8:00 h – † Đuro i Ana Šimičić;† Vinko Lukačević; † Darko Havrlišan, god.
-16:00 h – svečana sveta Misa u KATEDRALI
 

 

ČAJKOVCI raspored  Sv. Misa i nakane 

Četvrtak, 9. 6. – – – – – – — – – – – – – – – – – – – –  18:00 h
11.
Nedjelja kroz godinu, 12. 6. – – – – – – – – – – 9:30 h  
    

Sveti Barnaba – zaštitnik Čajkovaca

Duh Sveti s plodovima Duha bio je naročito prisutan u svetom apostolu Barnabi. Za njega je sv. Luka u Djelima apostolskim napisao: „ Bijaše on dobar čovjek, pun Duha Svetoga i vjere“  Na drugom  mjestu hvali se Barnabina darežljivost, što je isto plod Duha:
„Tako je Josip, koga apostoli prozvaše Barnaba- što znači sin utjehe, rodom s Cipra, posjedovao  njivu , koju prodade  i novac donese te ga stavi pred noge apostolima.“ Prema izvještajima Djela apostolskih Barnaba  je i prije Pavla, a kasnije uz  njega, bio jedan od najvećih apostola i misionara prve crkvene zajednice. Barnabina  je velika povijesna zasluga, ne samo što je misiji među  poganima  dao snažan zamah, nego što je i osobno bio veliki i prodoran misionar, a još veća zasluga je što je progonitelja Savla, nakon njegova obraćenja, doveo do apostola i rehabilitirao  ga  te mu otvorio  put  u njegovo vlastito nedostižno  misijsko djelovanje. Barnaba je bio veoma  skroman i samozatajan. Premda  je bio „pun Duha Svetoga i vjere“ on je ipak tražio suradnike ne osjećajući se ugroženim u svojoj  veličini i autoritetu. Njemu  nije smetalo što je ostao u Pavlovoj sjeni,  jer je znao da ne  propovijeda  sebe nego onoga  koji ga je pozvao i  poslao, znao je da  propovijeda Istinu o Isusu Kristu, Spasitelju i Otkupitelju.
                                                                                                                             Sveti Barnaba moli za nas!
Župni listić br. 278 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL278pdf – 916kb)

 

   

Vrijeme za Boga

Jednog dana pozove me Gospodin i upita dali imama malo vremena za Njega. Odgovorila sam mu: Gospodine, žao mi je ali sada sam toliko zauzeta da zaista nemam ni minute, jer u ono malo vremena između studiranja, provođenja vremena sa svojim mužem, 8 sati provedeno na poslu i obaveza u zakladi  Naša djeca, jedva čekam večer, jer budem  toliko umorna, da se bacim u fotelju i nitko mi ne treba, hoću malo imati svoj mir.  Gospodin mi odgovori: Dobro, mislio sam da imaš  malo vremena jer si mi se javila prošle godine, nešto  si vjerojatno trebala.- Da, to je bila molitva od prošle godine, međutim od tada  puno stvari promijenilo. -Što se to toliko promijenilo?- upita Gospodin. Pa, radim na svojoj doktorskoj      radnji, s puno ljudi svaki dan kontaktiram, muž od mene očekuje da u kući bude sve u redu, ali i pored toga ja sam zadovoljna s mojim životom. – Dobro, dobro, vidim da si zaista zauzeta pa ti neću više smetati, ali kad budeš imala više vremena javi mi se. – Prolazili su tako dani, tjedni i mjeseci, a ja sam, uvijek veoma zauzeta, ispunjavala sve svoje obaveze i sve mi je išlo dobro u životu, sve do jednog dana. Sjedila sam kod kuće i učila za završni ispit kad mi zazvoni telefon. Poziv je bio iz bolnice, muž mi je imao strašnu nesreću i borio se za život. Bacila sam knjige i odjurila isti čas u bolnicu. Muž mi je bio zaista u kritičnom stanju. Odmah sam počela zapomagati i moliti Gospodina: nemoj mi ga uzeti Gospodine, molim Te, jer ne bih to mogla podnijeti. Međutim Gospodin mi se nije javio, osjećala sam kako se moja molitva odbija od zidova i vraća se u moje uši. Ujutro sam napustila bolnicu umorna i veoma zabrinuta za muža. Taj dan sam imala ispit i kad mi je profesor postavio pitanje ja sam potpuno zanijemila, htjedoh odgovoriti ali glas nije izlazio iz mene. Odmah sam pomislila na Gospodina i počela se moliti da mi pomogne. Isto kao i u bolnici Gospodin mi se nije javio. Bila sam ljuta na Njega jer ga nisam mogla naći sada kad mi treba. Pala sam na ispitu. Poslije svega što me zadesilo u zadnji 24 sata nisam bila u stanju otići na posao pa sam nazvala šeficu na poslu, kazala joj što mi se desilo i zamolila ju par dana slobodno da mogu biti uz muža. Odmah sam otišla u bolnicu te kad sam vidjela da se stanje muža nije bitno popravilo vratila se kući i utonula u stanje očaja i plača. Upravo tada sam čula da me netko zove – Gospodine jesi li to Ti?- upitah. – Da, ja sam. Imaš li sada malo vremena? Htio bih s tobom malo popričati o…. – Umjesto da sačekam i čujem o čemu On to želi pričati, onako očajna i jadna zlobno ga napadnem: Gdje si Ti Bože sinoć i danas kad sam Te trebala? Zvala sam Te, vikala, a jedino što sam čula bio je eho zidova. Moj muž umire, pala sam na ispitu, možda ostanem bez posla a dođeš tek sad i htio bi popričati! – Gospodin me prekide u mom ludom napadu i reče: Dijete moje, sve znam i cijelo vrijeme sam bio uz tebe. Odlučio sam pustiti tvog muža neka se par dana odmara da bih tebe zadržao uz njega, jer i za njega nisi imala dovoljno vremena, a sada ćeš imati vremena za njega i za Mene. Zapamti da tebe, više nego tvoj muž, tvoje studiranje i posao upravo trebam Ja, kao što ti trebaš i Mene. —Nas Gospodin neće nikada zaboraviti pa nemojmo ni mi Njega, a ne da Ga se sjetimo samo kad nam zatreba.

 

O B A V I J E S T I

 

Sakrament krštenjaKRSTENJE
– u nedjelju, 5. lipnja 2016., na podnevnoj sv.Misi, u Vrpolju, krsti se: FABIJAN  KULAŠ  sin Stjepana i Katarine rođ. Tolić.
Čestitamo kršteniku  i roditeljima!     Blagoslovio ga dragi Bog živog i zdravog!

 

Sakrament ženidbe
– u subotu, 11. lipnja 2016. , u Slavonskom Brodu, crkveni brak sklopit će:PRSTENJE
               ZDRAVKO KNEŽEVIĆ i ŠTEFICA MARIĆ
Čestitamo mladencima!        Ćuvao ih dragi Bog u blagoslovljenom zajedništvu!

 

Probe pjevačpjevanjea
– Mješoviti pjevački zbor – proba u petak, 10. lipnja u 19 sati
– Mali pjevački zbor – proba u subotu, 11. lipnja u 17 sati.
– Muška pjevačka grupa – proba u nedjelju, 12. lipnja u 19 sati.   

 

 Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA
Vrpolje subota, 11. lipnja,  po ustaljenom  redu  crkvu čiste i uređuju: 
             Anica Knežević, Josipa Ančić, Ivana i Marija Čaklović                                                                 
 Čajkovci subota, 11. lipnja,  po ustaljenom  redu crkvu čiste i uređuju:
            Olivera Novoselović, Silvija Miskrić, Snježa Miskrić i Ivanka Novoselović  

Veliko Jubilejsko hodočašće u Đakovačku katedralu

U nedjelju, 12. lipnja 2016. Velikokopanički dekanat hodočasti u Đakovo povodom Jubileja milosrđa  i spomena 150. Obljetnice početka gradnje na katedrale – bazilike
15:15 h – ulazak hodočasnika u katedralu kroz “vrata milosrđa“               
16:00 h – Svečano  misno slavlje  predvodi nadbiskup mons. Đuro Hranić  
Za primanje POTPUNOG OPROSTA na dan našeg hodočašća nužna/o je:
  1. Sveta Ispovijed – može biti i do dva tjedna prije hodočašća
  2. Sveta Pričest – na dan kada se želi primiti potpuni oprost (dan hodočašća)
  3. Molitva za Svetog Oca papu- Oče naš, Vjerovanje i pobožan zaziv BDM
    – na dan kada se želi primiti potpuni oprost (dan hodočašća)
  1. Pohoditi (proći kroz) Sveta vrata- „vrata milosrđa“ na katedrali
  2. Isključiti svaku naklonost grijehu, makar bio i lak grijeh
Sveta Ispovijed za hodočasničke u našoj župi: od utorka, 7. lipnja do subote,
  1. lipnja – pola sata prije svetih Misa.
Župni listić br. 278 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL278pdf – 916kb)