ŽUPNE OBAVIJESTI – 14. 02. 2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

TEMATSKA MEDITACIJA

Župni listić br. 262 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL262.pdf – 908kb)
Nitko ne živi bez kušnja, i one su mnogostruke, tako da nijedan dan ne prođe bez njih. Svi mi možemo popisati listu kušnja koje nam najviše zadaju muke. Teško je zamijetiti skrivene kušnje, i njih kao kušnje raskrinkati. Mnogi misle kada je o kušnji riječ, prije svega na seksualno. Ali ima puno drugih, i one imaju često veliku težinu, ugrožavaju nas – i druge. Ja mislim na kušnju koja je duboko u nama, da se osvećujemo na pretrpljenu nepravdu. Ili kušnja, izvrtati istinu, da bismo same sebe u očima drugih učinili valjanima. Mnogo puta prijeti nam kušnja, da se obeshrabrimo, da se predamo. Ili obratno, kušnja, da budemo nestrpljivi, da se upletemo u tuču, da želimo iznuditi nešto. Ono što čudi jest, da nitko ne može umaknuti kušnji. SicutPaterZašto Bog to dopušta? Zašto smo mi iz tako ugroženog materijala? To je cijena slobode. Kušnje ima samo tamo gdje ima slobode, njoj popustiti, ili joj se suprotstaviti. Isus je ostao vjeran. To je smisao njegove kušnje kroz četrdeset dana u pustinji. Isus je bio nama u svemu jednak, također i u kušnjama. Samo je on za razliku od nas, izdržao kušnju. Koje su to bile kušnje-iskušenja? Nakon dugog strogog posta ogladnio je. Ali on zna da “čovjek ne živi samo od kruha”. Radikalne kušnje leže dublje: povećati zemaljsku moć, od nje očekivati svako spasenje. To je kušnja, steći moć nad drugima, umjesto da im se služi, kao što je to Isusov nalog. Najdublja kušnja je treća: “Ako si Sin Božji…” Budi samostalan! Što će ti Bog? Uzmi sve u svoje ruke! Budi svoj Bog, a ne dijete Božje! Nije li korizmeno vrijeme prigoda da točno pogledamo gdje leže moje kušnje – i kako mi Isus pomaže da ih pobijedim?

 

DUHOVNA MISAO

Sv. Valentin zasigurno nije zaštitnik svega i svačega. On je zaštitnik i zagovornik samo iskrene, poštene i dobronamjerne ljubavi između muškarca i žene. On se radu-je iskrenoj ljubavi mladića i djevojke koji se vole i ako im ljubav ima samo jedan cilj, a to je brak. Sv. Valentin nije zaštitnik avanturističkog i neodgovornog ponašanja.

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

Ponedjeljak, 15. 2. – – – – – – – – – – – (nema sv. Mise) Sv. Klaudije Col., Vitomir, Vito, Faustin, TinSVPetar
Utorak, 16. 2.- -(Križni put)– – – – – – – – – –18:00 h Sv. Onezim, Samuel, Julka, Danijel, Filipa
– † Mila Čamber, god.
Srijeda, 17. 2. – – – – – – – – – -(KVATRE)- – -18:00 h Sv. Donat, sv. Flavije, 7 utemelj. Reda slugu BDM
-† Vinko, Mara i Kata Panić; † Mato Ančić
Četvrtak, 18. 2.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Šimun Jeruzalemski, Gizela, Getruda, Bernarda
– † Ante, Justina i Luca Tolić
Petak, 19. 2. – – – (Križni put- KVATRE)- – 18:00 h Sv. Konrad Pj., Rajko, Ratko, Bonifacije
– † Anto i Ivo Jelušić; † Petar Turčić
Subota, 20. 2.. – – – – – – – – – – – (KVATRE)- 18:00 h Sv. Leon Čudotvorac, Lav, Lea, Slobodan
– † Kata i Pavo Reger
2. koriz. nedj. – pačista, 21. 2. – – – – 8:00 i 11:00 h
Sv. Petar Damiani, sv. Zaharija Jeruzalemski,
– 8:00 h – † Luca Blažanović; † Zorka Ćorluka, god.
-11:00 h –pro populo – Križni put u 10:30 h

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Četvrtak, 18. 2.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 17:00 h
2. koriz. nedj. – pačista, 21. 2. – – – – – – – – – – 9:30 h

U korizmi ne treba bježati od svoje savjesti, pustimo je da progovori!

Bog nas nije samo oslobodio od grijeha, nego nas je i učinio dostojnima svoje ljubavi…uresio je našu dušu i učinio je lijepom, poželjnom i ljupkom. Sv. Pavao još kaže da je Bog to učinio po krvi svoga Sina. Sv. Ivan Zlatousti kliče: U svemu tome nema većega od toga da je Bog svoju krv prolio za nas. Veće od posinstva i od ostalih darova jest to da ni Sina svojega nije poštedio. Velika stvar je doista to da su nam otpušteni grijesi, ali još je veća što se to dogodilo po krvi Gospodinovoj“
Zato zavapimo: Gospodine, darivaš mi vrijeme za moj duhovni put, zato barem u korizmi ne želim bježati od stvarnosti i istine. Uz Tvoju prisutnost stati ću pred sliku svojega života. Dopustit ću svojoj savjesti da progovori puninom svojega gromkog glasa. Priznati ću svoje grijehe pred samim sobom i Tobom i tražiti oproštaj.
Župni listić br. 262 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL262.pdf – 908kb)
P R E M I N U O
† IVAN ČAKLOVIĆ (1941.)
Počivao u miru Božjem!

KRIZ

 

 

Pokladni utorak u Vrpolju

 

Bušari
Karneval u Vrpolju, ili kako mi kažemo „Vrpoljački bušari“, obilježen je kao i svake godine u nedjelju Dječjim maskenbalom i na pokladni utorak povorkom velikog broja maskirane djece iz vrtića i škole. Posebno treba spomenuti i pohvaliti djelatnice iz dječjeg vrtića koje su originalnom idejom doprinijele da se svatko divio djeci iz vrtića koja su sva bila odjevena u narodnu nošnju i jašeći na „papirnatim“ konjima predstavljali „Male jahače“. Predivno je bilo vidjeti i prave jahače koji su velikom broju projahali ulicama Vrpolja. U kino dvorani od 20 – 24 sata održan je tradicionalni Maskenbal za odrasle.

 

Kanonska vizitacija

Vizitacija1Vizitacija2

 

 

 

U petak, 12. 2., u našoj župi izaslanik nadbiskupa mons. Ivan Čurić, generalni vikar, proveo je kanonsku vizitaciju prema unaprijed dogovorenom rasporedu. U pratnji vlč. Mate mons. Čurić i njegov pomoćnik vlč. Jugović najprije su posjetili općinu, gdje ih je primila načelnica, donačelnik, ravnatelj škole, ravnateljica Spomen galerije i vlasnik tvrtke „Runolist“. Svi nazočni su upoznali mon. Ćurića s uspješnom suradnjom sa Župom i župnikom. Potom je posjećena Spomen galerija. U vjeronaučnoj dvorani bio je susret s molitvenim zajednicama. U 14 sati mons. Ćurić sastao se s vjernicima u Čajkovcima, a nakon toga slijedio je susret s prvopričesnicima, krizmanicima i njihovim roditeljima, te članovima Pastoralnog i Ekonomskog vijeća. U 18 sati mons. Ćurić služio je sv. Misu, uz koncelebriranje velč. Bore Romića, vlč. Jugovića i vlč. Mate. Pjevanje je animirao Pjevački zbor uz pratnju orgulja. Po završetku sv. Mise u crkvi je upriličen sastanak mons. Čurića s ministrantima, čitačima i pjevačima.

OBAVIJESTI

Sakrament krštenjaKRSTENJE
– u nedjelju, 7. veljače 21016. u Vrpolju krštena je: MIA ANTUNOVIĆ kćer Alena i Monike rođ. Miletić
Čestitamo krštenici! Blagoslovio ju dragi Bog živu i zdravu!

ŽenidbaPRSTENJE

– u subotu, 6. veljače 2016., u Vrpolju, građanski brak sklopili su: MATIJA PANDURIĆ i SILVIJA RAGUŽ
Čestitamo mladencima! Čuvao ih dragi Bog u blagoslovljenom zajedništvu!
Župna kateheza – vjeronauk
Kateheza
Prvopričesnici : subota, 20. 2. , u Vrpolju, u 16 sati
Krizmanici: nedjelja, 21. 2. , u Vrpolju, u 12 sati
Dječji pjevački zbor: proba u subotu, 20. 2. u 17 sati

 

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje – subota, 20. veljače 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Ivanka i Kristina Čaklović, Terezija i Valentina Slobođanac i Katica Ilakovac
Čajkovci –subota, 20. veljače 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Maja Miskrić, Marija Ćorluka, Zdenka Cindrić i Božica Miskrić

Križni putKrižniPut

Vrpolje – utorkom i petkom, pola sata prije večernjih sv. Misa, nedjeljom, pola sata prije podnevne sv. Mise
Čajkovci – utorkom i petkom u 17 sati

Molitvena zajednica Milosrdnog Isusa za duše u čistilištu

U nedjelju, 14. 2., na svetkovinu sv. Valentina (DANAS!), Molitvena zajednica poziva vjernike u 15 sati na zajedničku molitvu za zdravlje svekolikog puka i za duše u čistilištu. Uz molitve održat će se Križni put.

 

Darovi za crkve (nastavak)

173. Ljubica Abramović . . . . . . . . . .50 kn        176. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 600 kn
174. Katica Blažević . . . . . . . . . . . .500 kn        177. Ljubica i Jozo Ćorluka . . . . . . . . .50 E
175. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . …… . . . 150 kn                                             Hvala darovateljima!

 

Župni listić br. 262 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL262.pdf – 908kb)