ŽUPNE OBAVIJESTI – 31.01.2016.

Župni listić br. 260 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL260.pdf – 896kb)

 

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

TEMATSKA MEDITACIJA

Biblija nam vrlo točno kaže odakle dolazi sklonost kod nas ljudi da budemo nasilni. Već nam umorstvo Abelovo koje je počinio njegov brat Kajin, poka- zuje, kako je duboka sklonost prema nasilju. U Evanđelju nam piše o osobitom aspektu sprem- nosti za nasilje. Čovjek uzdrhti i prestraši se, kako se oduševljenje lako pretvara u mržnju, kako brzo iz radosnog raspoloženja može izbiti ubilačko nasilje. SicutPaterU Nazaretu, u njegovom zavičaju, jedne subote sve je u napetom iščekivanju. Isus drvodjelja, sin Marije, otišao je iz Nazareta, dolje na Genezaretsko jezero. Njegov se život iznenada sasvim neočekivano izmijenio. Ostavio je svoje zanimanje i počeo propovijedati posvuda i pozivao je ljude na obraćenje. Ljudi su u masama dolazili čuti ga. Kao što je njegova riječ bila privlačna, ništa manje nisu bila privlačna i njegova ozdravljenja. O tome se brzo pročulo uokolo. Ljudi su to doživljavali čudesno i nevjerojatno. I sada je ponovno u svom zavičaju. Kod kuće. I mnogi se potajno pitaju: hoće li on i kod nas “prikazati” spektakularno čudo? Njego nastup, njegove riječi ostavili su dubok dojam kod svih: Kako snažno govori naš drvodjelja! Ali tada Isus čini nešto potpuno “nerazumno”. On im govori dvije poruke s kojima se ponaša neljubazno prema njima: najprije im kaže sasvim jasno da im ne će pružiti nikakav “šou”, nikakvo senzacionalno čudo na način velikoga čarobnjaka. A tada ih podsjeća, da je već u vrijeme velikih proroka Ilije i Elizeja bilo velikih čudesa nad strancima, i da proroci nisu dobro došli u svom zavičaju, nego su bili prihvaćeni od stranaca. Više nije trebalo! Sve se sastalo: uvrijeđeni ponos, neprijateljstvo prema strancima, i konačno samo slijepi bijes koji je spreman na ubojstvo. Kakva pouka za sve nas! Jedna opomena – sve se to skriva u nama kao vrebajuća opasnost.

DUHOVNA MISAO

Sedam značajki koje svijet čini lošim: Bogatstvo bez rada, zadovoljstvo bez savjesti, znanje bez osobnosti, trgovina bez moralnosti, nauka bez humanosti, vjera bez žrtvovanja i politika bez domoljublja i moralnih vrlina!

 

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

svAgataPonedjeljak , 1. 2. 2016.- – – – – – – – – (nema sv. Mise) Sv. Brigita Irska, Rajmund, Rudolf, Ela, Miroslav
Utorak , 2. 2.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h SVIJEĆNICA-Prikazanje Gospodinovo, Marijan
– † Mario i Marija Bogdanović; † Franjo Ravlić
Srijeda , 3. 2. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Blaž – Vlaho, sv. Tripun, Oskar, Dubravka
-† Dinko Tandara; za duše u čistilištu
Četvrtak , 4. 2.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Veronika Jeruz., sv. Ana Proročica, sv. Josip L.
– † Mara, Kaja, Senka i Kajo Pleić
Petak, 5. 2. – – – – – – – – -(prvi petak) – – – – – – -18:00 h Sv. Agata, sv. Adela-Adelaida, Dobrila, Jagoda
– † Ivan i Stjepan Pisar
Subota , 6. 2.. – – – – – – – (prva subota)- – – – – 18:00 h Sv. Pavao Miki, sv. Doroteja, Dorica, Dora
– † Josip i Darinka Krsnik i pokojni iz obitelji

 

5. nedjelja kroz godinu, 7. 2. – — – – 8:00 h i 11:00 h

bl. Pio IX., papa, Držislav, Maksim, Julijana, Rikard
– 8:00 h – † Stjepan Zagorec
– 11:00 h – pro populo

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Utorak, 2. 2. – SVIJEČNICA – – – – – – – – – – – – 16:30 h
Petak, 5. 2.- – – – – – – – – (prvi petak)- – – – – – – – 17:00 h
Sv. Agata 5. nedjelja kroz godinu, 7. 2. – – – – – – – – – – – – – 9:30 h

 

Sveta Agata rođena je na Siciliji u mjestu Catania. Potjecala je iz bogate obitelji. Kao djevojčica se zavjetovala na djevičanstvo i vjernost Kristu. Kao mlada djevojka našla se u nemilosti cara Decija, koji je progonio kršćane. Upravitelj Sicilije se zagledao u lijepu Agatu i dao ju privesti. Tražio je da mu bude ljubavnica, ali to je Aga- ta odbila. Pokušao je na sve načine pridobiti je, ali bez uspjeha. Išao je toliko daleko da je Agatu dao jednoj nemoralnoj ženi da ju pokuša „preodgojiti“. Agata je dalje ostala vjerna svome Kristu. Upravitelj naredi da ju muče, misleći da će pod mukama pristati biti njegova i odreći se svoje vjere. Ni muke ju nisu slomile. Na kraju su joj o- drezali dojke i bacili ih u vatru. Vođena čvrstom vjerom hrabro je podnosila mučenja. U teškoj patnji kazala je krvniku: „Okrutni tiranine! Kako te nije sram odsjeći ženi grudi, premda si se i sam kao dojenče na njima othranio?“ Legenda kaže da je u no- ći mučenu djevojku probudio sveti Petar u pratnji Anđela i iscijelio joj rane. Ni to ču- do nije pokolebalo upravitelja te je nastavio s mučenjem do smrti. Preminula je 5. veljače 250. g. Od tada joj se žene utječu u bolovima na grudima, dojilje kad nema- ju mlijeka i u svim ostalim slučajevima bolesti grudi. Sveta Agato moli za nas!

 

Župni listić br. 260 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL260.pdf – 896kb)

 

Blagdan Prikazanja Gospodinovog – SVIJEĆNICA – 2. veljača

svijecnica
Čajkovci:
– sv. Misa u 16:30 sati. Blagoslov svijeća.
Vrpolje:
– sv. Misa u 18:00 sati. Blagoslov svijeća i procesija
oko crkve. (ne zaboravite ponijeti svijeće i kresivo)

 

Blagoslov grla (grličanje) na spomendan sv. Blaža – Vlahe – 3. velBlazjača

Grla se blagoslivljaju sa svijećama blagoslovljenim istog dana. U pojedinačnom blagoslovu grla svećenik izriče svakom vjerniku molitvu:“ Zagovorom sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog bolesti grla i svakog drugog zla. U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.“ Vjernici koji ne budu na mogli biti na sv. Misi na spomendan sv. Blaža, mogu grlo blagosloviti na svetim Misama u slijedeću nedjelju. Sveti Vlaho moli za nas!

 

Prvi petak i prva subota – 5. i 6. veljača

Na prvi petak u Čajkovcima sv. Misa u 17 sati. Ispovijed od 16 sati. Na prvi petak i prvu subotu u Vrpolju su uobičajeno sv. Mise u 18 sati. Ispovijed prije svetih Misa.

 

Kanonska vizitacija

Svakih pet godina nadbiskup ili njegov izaslanik pohode župe. U pastoralnom pohodu Curicsagledavaju opće stanje župne zajednice i to s više aspekata. Pregledaju administraciju u župnom uredu, susreću se sa svećenikom, vjeroučiteljem, članovima Župskog pastoralnog i ekonomskog vijeća i s vjernicima. Nadbiskup ili njegov izaslanik zajedno sa župnikom pohode škole, socijalne, odgojne, kulturne i druge društvene ustanove kako bi dobili uvid u suradnju župe i tih ustanova. U našoj župi kanonska vizitacija je u petak, 12 veljače 2016. Kod nas u vizitaciju dolazi nadbiskupov izaslanik mons. Ivan Ćurić, generalni vikar.

Poziv članovima Župskog pastoralnog i ekonomskog vijeća

Župnik poziva sve članove oba vijeća na sastanak u subotu, 6. veljače 2016. u 18:30 sati. Tema sastanka će biti priprema za kanonsku vizitaciju i aktualno stanje u župi. Dužnost je svakog člana odazvati se na sastanke.

 

Župna kateheza – vjeronaukvjeronauk

Prvopričesnici : subota, 6. veljače 2016. – Vrpolje, u 16:00 sati (zajedno djeca iz Čajkovaca i Vrpolja)
Krizmanici: nedjelja, 7. veljače 2016.
– Vrpolje, u 12:00 sati ( zajedno krizmanici iz Čajkovaca i Vrpolja)
Dječji pjevački zbor: proba u subotu, 6. veljače 2016. u 17:00 sati

 

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje – subota, 6. veljače 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Ljerka Tandara, Terezija Bogdanović, Ivanka Abramović i Slavica Rosandić
Čajkovci –subota, 6. veljače 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Kristina Miskrić, Marina Čičak, Anica Čičak i Kristina Marić

 

karneval

 

Župni listić br. 260 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL260.pdf – 896kb)

 

V E D R I    K U T A K

 

vedrikutak2