Ž. OBAVIJESTI – 12.06.2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 279 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL279.pdf – 927kb)

 

NEDJELJNA BIBLIJSKA PORUKA

SicutPaterFarizej Šimun – pravednik, pozvao je Isusa na objed. Šimun je htio iz prve ruke čuti što to Isus iz Nazareta propovijeda, jer puno je čuo o njemu. Možda je htio Isusa iskušati, a možda se u njemu već upalio plamičak vjere pa je želio biti u Isusovoj blizini. Na zaprepaštenje domaćina Šimuna u prostoriju  gdje su  objedovali  dolazi  žena, poznata bludnica u gradu. Klekne do Isusovih nogu i počne mu suzama prati noge, otirati kosom i pomazivati  pomašću. Što je previše-previše, pomisli domaćin.  Istovremeno  se kod njega pojavi sumnja,  jer ako je Isus  doista  prorok,  trebao bi znati tko je ta žena i ne dozvoliti da mu se približi a kamoli da joj dozvoli da mu to čini. Znajući što domaćin  misli, Isus mu se obrati: „ Šimune, imam ti nešto reći.“, te mu protumači kako je ta žena , istina bila grešnica, ali je pokazala puno ljubavi, pokajanja i poniznosti, pa joj je zato sve oprošteno. Nasuprot tome Šimun  nije pokazao pravo gostoprimstvo i ljubaznost prema  svom gostu,  odmah je osudio nesretnu ženu, a i posumnjao je u Isusa. Premda je Šimun bio pravednik, i poštivao je sve zakone, zanemario je ono osnovno, a to je: ljubav, poniznost, poštovanje i milosrđe. Odmah je Šimun shvatio Isusove riječi i postidio se,  jer je žena koju je on malo prije najradije htio potjerati bila oslobođena od grijeha, a on,  pravednik,  doživio kritiku. Uvdio je da je Isus u pravu, jer je on, Šimun, pravednik, zakazao u onome što je po Isusu najvrednije, a to je poštovanje, poniznost, ljubav i milosrđe. Ovdje je Isus ukazao kako nije dobro druge osuđivati i upirati prste u druge a ne vidjeti svoje greške. Isto tako iz Isusovog primjera trebamo naučiti da se grijesi mogu oprostiti samo ako ih priznamo i pokajemo se za njih, kao što se pokajala i plakala zbog grijeha nesretna bludnica. 

 

DUHOVNA MISAO

Vrijeme može donijeti promjene, čak može iz korijena promijeniti neke od naših sadašnjih stavova. Stoga si nemojmo prebrzo uzimati položaj najvišeg sudca, nego dajmo si vremena; jer ako osudimo možemo pogriješiti a ako oprostimo sigurno nećemo pogriješiti.   

 

VRPOLJE raspored  Sv. Misa i nakane

 

SvAntunPonedjeljak, 13. 6.  – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 19:00 h Sv. Antun Padovanski, sv. Metod, Tuna, Antonija
–  † Ante Burazin; za zdravlje 
Utorak, 14. 6.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h
Sv. Rufin, sv. Elizej, prorok, Zdravko, Zlatko
† Petar Sabelja; za potrebe Molitvene zajednice 
Srijeda, 15. 6. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h Sv. Vid, sv. Modest i Krescencije, Vito, Bernard† Venka i Ivan Milić; na zahvalu
Četvrtak, 16. 6.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h
Sv. Franjo Regis, Aurelije, Gvido, Borko, Justina
– † Mladen Ćorluka, god.
Petak, 17. 6. – – – – – – – – – – – –  – – – – –  – – – – –19:00 h Laura, Emilija, Nevenka, Bratoljub, Diogen, Rajner
† Ivo Nikolić i za pokojne iz obitelji 
Subota, 18. 6.
– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 8:00 h Sv. Marko i Marcelijan, Ljubomir, Amando, Ozana 
– † Miro Bogdanović, god.; † Ivan Čaklović

12.
Nedjelja kroz godinu , 19. 6.– – – – 8:00 i 11:00 h Sv. Gervazije i Protazije, Bogdan, Rajka
–  8:00 h – † Ana i Aleksandar Kanižaj;  † Marija i Andrija Galović
-11:00 h – pro populo

ČAJKOVCI raspored  Sv. Misa i nakane 


Četvrtak, 16. 6. – – – – – –
— – – – – – – – – – – – – – 18:00 h

12. Nedjelja kroz godinu, 19. 6.
– – – – – – – – – – 9:30 h

 

Sv. Vid


SvVidVeć u srednjovjekovnoj Europi svetog Vida častili su na više od tisuću lokaliteta.  Svetog Vida se zaziva  posebno kod tzv. demonskih bolesti, kao spomen na izlječenje careva sina. To su bolesti danas poznate kao epilepsija, histerija, opsesija i razni strahovi. Njegova se zaštita moli  vrijeme grmljavine, za vrijeme grmljavine, nevremena, požara, neplodnosti, te kod oštećenja sluha i vida.      Sveti Vide moli za nas!

 

 

P R E M I N U L I

                               †  GOJKO  ĆORLUKA   (1958.)   KRIZ                              
 †  JAKOB  BABIĆ  (1944.) 
                                                                        Počivali u miru Božjem!

 

XIX. nadbiskupijski susret i Jubilej ministranata – u subotu, 18. lipnja 2016.

Ministranti2Prema višegodišnjoj tradiciji po završetku školske godine održava se nadbiskupijski susret ministranata. Ove godine je XIX. susret i Jubilej ministranata, pod geslom „Služenjem postajemo milosrdni kao Otac“. Okupljanje je u 9 sati, u dvorištu Sjemeništa i Nadbiskupskog dvora. U 9:45 h ulazak u katedralu kroz  „Vrata milosrđa“, svečano misno slavlje u 10 sati predvodi mons. Đuro Hranić nadbiskup i metropolit. Prijave i informacije kod župnika.

 

Hodočašće u MEĐUGORJE

U petak, subotu i nedjelju, 17., 18. i 19. lipnja 2016., organizira se hodočašće u Međugorje. Polazak je u petak navečer u 21:30 sati ispred ljekarne u Vrpolju. U cijenu od 270 kn uključen je prijevoz autobusom, ručak u subotu u Međugorju i jedno noćenje (subota / nedjelja) u Međugorju. Povratak u nedjelju oko 13 h. Informacije i prijave kod gđe. Dubravke Bašić, tel. 0912424255

 

Darovi za crkve

  1. Dubravko Tandarić . . . . . . . . . 110 kn           198. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . . 100 kn
  2.    Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . . . . .   50 €             199. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . .  50 €

 

Župni listić br. 279 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL279.pdf – 927kb)

 

Pobožnost sv. Antunu Padovanskom

Uvodna molitva: Predraga braćo i sestre, uputimo svemogućem Bogu svoje molitve da nas po zagovoru svetog Antuna, obdari svojom milošću i milosrđem.
        –  Slavni sveti Antune!                                             –  Dragi sveti Antune!
         Svetim i moćnim zagovorom kod Boga                 Tvojim zagovorom sve molitve         
         mnoge si sačuvao od zla.                                         i mladih i starih bivaju uslišane.
       Probudi naše duše iz nemarnosti                               S pouzdanjem preporučamo se
         na gorljiv kršćanski život                                         tvom zagovoru kod Boga.  
         da napredujemo u mudrosti i milosti                       Daj da u obiteljima vlada mir i sloga,
         pred Bogom i ljudima.                                             zajedništvo i radost, suradnja i ljubav,
         –  Pouzdani sveti Antune!                                         i da svi vjerno služe Bogu.
         Tebi je Gospodin udijelio neizrecivu milost            –  Blagi sveti Antune!         
          da na svoje ruke primiš dijete Isusa.                       Čuvaj nas od svih opasnosti
          Blagoslovi našu djecu,                                             koje nas okružuju u životu.
          pomogni im da rastu u vjeri i razboritosti                Izmoli nam milost da sretno i radosno
          brani ih od svakog zla duše i tijela.                          koračamo ovozemaljskim putovima,
         –  Čudotvorni sveti Antune!                                      te dođemo u vječnu domovinu.
         Ti si čudesno iscjeljivao udove                                  –  Ljubljeni sveti Antune!
          i oslobađao od svih boli.                                           Ti si svetac cijeloga svijeta. 
          Spoji sa Crkvom njezine udove                                Neka se tvojim zagovorom Božje
          otrgnute zbog bezboštva i raznih poroka.                 Kraljevstvo još više širi po svijetu
          Čuvaj nas duhovno i tjelesno zdrave,                       i donese utjehu i mir,
          postojane u jedinstvu vjere i ljubavi.                        ljubav u spasenje svakom čovjeku.

 

O B A V I  J E S T I

Sakrament ženidbePRSTENJE

– u petak, 17. lipnja 2016., u Vrpolju, u 18 sati, crkveni brak sklopit će:
  MARKO BLAŽIĆ , iz Sl. Broda– sin Stjepana i Marije r. Jakopović i ANTONIA MARIJANOVIĆ, iz Vrpolja- kći Antona i Veronike r. Kajić
– u subotu, 18. lipnja 2016., u Velikoj Kopanici, crkveni brak  sklopit će:

PRSTENJE

  IVAN BOGDANOVIĆ , iz Vrpolja – sin Nenada i Gordane r. Knežević i SNJEŽANA MARTINOVIĆ, iz V. Kopanice – kći Andrije i Mare r. Mijatović
Čestitamo mladencima i njihovim roditeljima!
                                             Čuvao ih dragi Bog u blagoslovljenom zajedništvu!
 

 Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje subota, 18. lipnja,  po ustaljenom  redu  crkvu čiste i uređuju: 
          Katica Bošnjak, Ankica Marinić, Željka Katić i Marija Kulaš                                                                 
 Čajkovci subota, 18. lipnja,  po ustaljenom  redu crkvu čiste i uređuju:
     Antonija Kokavec, Marina Božić, Sandra Frajhaut i Ivana Frajhaut   

 

Dječja smotra folklora

DjSmotraFolklora

KUD „Ivan Meštrović“ Vrpolje organizira Dječju smotru folklora u subotu, 18. lipnja 2016., pod nazivom: „U VRPOLJU NA PONOS I DIKU“ Nastupaju djeca iz 11 Kud-ova: Kud „Ivan Meštrović“ Vrpolje, Kud „Slavoniija“ Đurđanci, Kud „Radinje“ Siće, Kud Kupina, Kud „Ivan Filipović“ Velika Kopanica, Kud „Tomislav“ Donji Andrijevci, Kud „Ivan Goran Kovačić“ Beravci, Hkd Podgoračani Podgorač, Kud „Šokadija“ Budrovci, Kud „Sklad“ Đakovo i Kud „Šokadija“ Strizivojna. Početak smotre je u 16 sati povorkom sudionika kroz selo. U 17 sati program u dvorani OŠ „Ivan Meštrović“ Vrpolje. Ulaz slobodan (dobrovoljni prilog)                                                          Svi ste srdačno pozvani!

 

Župni listić br. 279 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL279.pdf – 927kb)