Ž. OBAVIJESTI – 29.05.2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 277 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL277pdf – 940kb)

NEDJELJNA BIBLIJSKA PORUKA

 

SicutPaterStotine puta izgovorili smo tu  molitvu prije svete pričesti: “Gospodine nisam dostojan…” Ali, jesmo li nad njom razmišljali? Evanđelje ove nedjelje poziva nas da se usmjerimo prema nutrini i razmislimo gdje i kako sami stojimo u ovoj molitvi. “Gospodine nisam dostojan…” Tko tako može govoriti, taj zna za svoje slabosti i potrebu pomoći, taj zna dobro i za svoju krivnju i za svoj grijeh. Molitva prije svete pričesti pozajmljena je u liturgiji od satnika iz Kafarnauma. Kakav je to bio čovjek? Što znamo o njemu? Bio je poganin i nije bio član židovske zajednice. On je bio  stranac, Rimljanin, jedan od onih koji su bili omraženi kao okupatorska vlast. Ali on je bio skroman i plemenit čovjek. “Ne, dragi Isuse, stoga ti ne moraš baš doći.” Rimski satnik zna, da Židovi nerado idu u kuće pogana. On ne želi tražiti od Isusa previše. Ali vjeruje tome Rabiju, tome Božjem čovjeku, da on može izgovoriti moćnu riječ, i on će je reći. Isus je bio ugodno iznenađen. Taj čovjek je bio upravo smion zagovornik, iako je prije toga rekao: „Nisam dostojan“. Samoga sebe stavio je u pozadinu. Ali patnja njegovoga bližnjega i želja da mu pomogne potaknuli su ga da se odvaži pristupiti Isusu. Isus je toga smionog zagovornika prihvatio kao vjernika, jer taj čovjek  nije tražio pomoć za sebe već za svoga slugu, kojega je smatrao prijateljem. Tako i nas Isus uvijek iznova ohrabruje, da pred Bogom budemo iskreni i ponizni,  da se ne ustručavamo Boga moliti i da od Njega očekujemo da će nam sve molbe uslišiti i da Njemu sve povjerimo.  Ali jedno sasvim sigurno ispunja, ako za to molimo: “Samo reci riječ i ozdravit će duša moja.” Ozdraviti ćemo u našoj nutrini, u našoj duši. On nam govori svoju Riječ, koja je za nas lijek; prihvatimo je, pohranimo u srce i o njoj razmišljajmo.

 

DUHOVNA MISAO

Samo reci riječ Isuse!
Samo reci riječ, ozdravi dušu moju. Reci jednu riječ, oslobodi me.
Samo reci riječ, obnovi moju vjeru. Reci jednu riječ da vjerom taknem te.
Samo reci riječ, iscijeli srce moje. Samo reci riječ, iscijeli moje boli.

 

VRPOLJE raspored  Sv. Misa i nakane

 

POHODBDMPonedjeljak, 30. 5.  – – – – – -(nema sv. Mise s narodom) Sv. Ivana Arška, sv. Ferdinand, Srećko, Feliks
Utorak, 31. 5.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 19:00 h Pohod BDM Elizabeti, Krunoslav, Vladimir     
† Đuro Olman i pok. iz obitelji ; † Mirko Mezej                 
Srijeda, 1. 6. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h  Sv. Justin, sv. Gaudencije, Mladen, Simeon, Cvjetko  
† Evica Kulaš i pok. iz obitelji 
Četvrtak, 2. 6.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –19:00 h 
Sv. Marcelin i Petar, sv. Eugen, sv. Erazmo                                              
– † Drago Mikuš ; za zdravlje obitelji 
Petak, 3. 6. – – – -(prvi petak)- – – – – –  – – – – –19:00 h Presveto Srce Isusovo, sv. Karlo Lawanga, Drago   
† Luka, Šima (ž) i Slavko Jurković 
– prije sv. Mise  ispovijed, poslije Sv. Mise klanjanje
Subota, 4. 6. – – (prva subota)- – – – – – – – – – – 8:00 h       
Bezgrješno Srce Marijino, sv. Kvirin Sisački      
– † Marko Katić, god.
– Prije sv. Mise  ispovijed –                                                                                                                                                                                             10. Nedjelja kroz godinu , 5. 6.– – – – 8:00 i 11:00 h 
Sv. Bonifacije, Bono, Darinka, Zdravka
–  8:00 h – † Mato Kaurić, god.  
-11:00 h –pro populo

 

ČAJKOVCI raspored  Sv. Misa i nakane

 

Petak, 3. 6. – – – – – – -(prvi petak)- – – – – – – –  18:00 h Presveto Srce Isusovo     – prije sv. Mise  ispovijed
10.Nedjelja kroz godinu, 5. 6. – – – – – – – – – –9:30 h

 

P R E M I N U L E KRIZ

† MARA JOSIPOVIĆ  (1939.)
† NADA TUNUKOVIĆ  (1950.)
                                                                           Počivale u miru Božjem!    

Molitva Presvetom Srcu Isusovom

 

-Presveto Srce Isusovo, izvore svakoga dobra, ja Ti se klanjam, vjerujem u Te, ufam se u Te, ja Te ljubim i kajem se za sve svoje grijehe.
-Tebi poklanjam ovo moje siromašno srce, učini ga poniznim, strpljivim, čistim i da u svemu odgovara Tvojim željama.
-Daj o dobri Isuse, da ja živim u Tebi i Ti u meni. Štiti me u opasnostima, tješi me u nevoljama i žalostima.  Udjeli mi zdravlje tijela, blagoslovi sav moj rad i daj mi milost svete smrti. Amen! 
Župni listić br. 277 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL277pdf – 940kb)

 

Euharistijska procesija – ophod s Presvetim na svetkovinu Tijelova

TIJELOVO2016-3 TIJELOVO2016-2 TIJELOVO2016-1

 

 

 

 

 

 

 

 

Svečanu sv. Misu, s početkom u 10:30 sati, predvodio je vlč. Mato uz sudjelovanje vlč. Bore. Vlč. Mato na početku misnog slavlja podsjetio je na posebnost svetkovine Presvetog Tijela i Krvi Kristove, a posebno na značaj procesije kada javno ispovijedamo da vjerujemo u stvarnu Kristovu prisutnost pod prilikama kruha i vina, te javno svjedočimo da je euharistija i ono što u njoj slavimo nadahnuće našeg privatnog , ali i javnog vjerničkog života. Po završetku misnog slavlja krenula je svečana tijelovska procesija uz sudjelovanje vatrogasaca koji tradicionalno nose baldahin – nebo, lovaca – koji također tradicionalno nose zastave, nekoliko članova Kulturno-umjetničkog društva u narodnim nošnjama, ministranata, prvopričesnika i male djece u bijelim haljinicama s košaricama punih  latica cvijeća, župnih poslužitelja, Pjevačkog zbora i mnoštva vjernika. Vlč. Mato nosio je ispod baldahina – neba Presveti Oltarski    Sakrament, te u zajedništvu s vlč. Borom predvodio molitvu na četiri sjenice.

 

Sok od naranče

 

SOKoDNARANČENa predavanju poznati stručnjak za ljudske potencijale uzme u ruku naranču stavi je iznad čaše i upita studente: što će izaći iz ove naranče ako ju dobro stisnem? Javi se jedan mladić:    oprostite profesore to je malo glupo pitanje, normalno da će izaći sok od naranče. Točno mladiću, to je ispravan odgovor na moje pitanje – reče profesor i nastavi: Normalno da će izaći sok od naranče kad je u naranči samo to unutra. A sada zamislimo da vas netko tako stisne. Da vas stisnu vaši problemi, brige, strahovi, da vas  ogovaraju, da vas netko uvrijedi, da vam nanese bol i sl., a iz vas izađu mržnja, bijes, prezir, strah, ljutnja, zloba itd. Vi biste kazali da je to opravdano  izašlo iz vas zbog toga što je taj netko to i zaslužio. Prava istina je da ono što iz vas izađe da to nosite u sebi. Iz naranče ne može izaći sok od jabuke. Dobar čovjek iz dobre riznice svoga srca iznosi dobro, a zao čovjek iz zle riznice iznosi zlo, jer usta govore ono čega je srce puno.

 

O B A V I J E S T I

 

Sakrament krštenja
– u subotu, 4. lipnja 2016.,  u 11:30 h, krsti se: NIKO  ATLAŠEVIĆ  sin Janka  i Dejane rođ. FilipovićKRSTENJE
– u nedjelju, 5. lipnja 2016., za vrijeme podnevne Mise krsti se:  LEA  ILAKOVAC kći Mateja i Ljubice rođ. Rep
Čestitamo krštenicima  i roditeljima!     Blagoslovio ih dragi Bog žive i zdrave!

 

Probe pjevača
– Mješoviti pjevački zbor – proba u petak, 3. lipnja u 19 satipjevanje
– Mali pjevački zbor – proba u subotu, 4. lipnja u 17 sati.
– Muška pjevačka grupa – proba u nedjelju, 5. lipnja u 19 sati.   

 

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA
Vrpolje subota, 4. lipnja,  po ustaljenom  redu  crkvu čiste i uređuju: 
              Ivana i Snježana Jelušić, Gordana i Terezija Cindrić                                                                 
 Čajkovci subota, 4. lipnja,  po ustaljenom  redu crkvu čiste i uređuju:
     Maja Miskrić, Marija Ćorluka, Zdenka Cindrić i Božica Miskrić

 

Veliko Jubilejsko hodočašće u Đakovačku katedralu
U nedjelju, 12. lipnja 2016. Velikokopanički dekanat hodočasti u Đakovo povodom Jubileja milosrđa  i spomena 150. Obljetnice početka gradnje naše katedrale – bazilike
15:15 h – ulazak hodočasnika u katedralu kroz “vrata milosrđa“               
16:00 h – Svečano  misno slavlje  predvodi nadbiskup mons. Đuro Hranić  

 

Spomen galerija Ivana Meštrovića Vrpolje

gALERIJA3. lipnja –DAN SPOMEN GALERIJE
  povodom  Dana spomen galerije u četvrtak 2. lipnja 2016.,
u 19 sati održati će se predavanje
       – SPOMEN GALERIJA I PARK U VRPOLJU –                            
– crtice iz povijesti Spomen galerije Ivana Meštrovića –                                                                                                                                          
Predavači:
Željka Perković, dipl. ing. arh. i Suzana Bilić Vardić, prof.
U programu sudjeluju učenici OŠ „Ivan Meštrović“ Vrpolje. Dođite i uveličajte vašom nazočnošću Dan Spomen galerije.

 

Župni listić br. 277 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL277.pdf – 940kb)