Ž. OBAVIJESTI – 06.03.2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 265 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL265.pdf – 857kb)

 

TEMATSKA MEDITACIJA

Prispodoba o “izgubljenom sinu” spada među najpoznatije i najobljubljenije Isusove prispo-. dobe: Mlađi sin traži od oca svoj dio i odlazi od kuće. Traži lagodni život.. Uživa u avanturi i čarma svakidašnjice. Prispodoba zorno ocrtava kako avantura završava jadno, kukavno, tužno. Stariji brat je ostao kod kuće. On čovjek vrijedan, odgovoran i poslušan ocu. SicutPaterMožemo si samo predstaviti kako je ljutit na svog mlađega brata. Ali, tu je i otac. On je centralna figura u ovoj priči Zašto nije bio strog sa svojim mlađim sinom? I zašto je on tako popustljiv s njime, kad se ovaj vratio kući gladan, jadan i očajan, nakon što je svu baštinu potrošio? Zašto ga on ponovno prima kao baštinika? Prima ga ponovo kao sina, a ne kao slugu, jer ga ljubi. I sada još, stariji mora svoju baštinu dijeliti s mlađim! O čemu se radi u toj prispodobi? Što nam Isus želi time kazati? U toj prispodobi prije svega vidimo poruku: ako sebe vidiš kao mlađeg sina, da si zalutao, ako je tvoj život išao ukrivo, možeš “ući u sebe” i sjetiti se: ja imam oca! Mogu mu se vratiti , ali moram pokazati kajanje i moliti oca da mi oprosti! Moram biti ponizan. Sretan je tko zna, imam oca! Sretan je tko se sjeća: ja sam ipak imao dom! Kako je tragično ako ljudi to ne znaju. Isus nas podsjeća na to: dragi otac čeka na tebe. Ti se možeš vratiti kući. On ti neće zatvoriti vrata, ako se vratiš kući. A koliko tek Bog, tvoj Otac čezne za tobom! Žalosno je tko se kao stariji brat ne raduje povratku izgubljenog brata. On se ne može radovati, jer prije nije suosjećao sa vlastitim bratom. On je vidio samo njegove pogreške i bio je pun prezira prema njemu. Drukčiji je otac: Njega je boljela stranputica njegovog mlađeg sina. I Isus želi da mi suosjećamo s izgubljenima i da ih razumijemo. Samo tada će postojati velika radost nad “tvojim bratom”, koji se vratio.

 

DUHOVNA MISAO

Malo je ljudi koji shvaćaju što bi sve Bog mogao učiniti s njima kada bi se predali u njegove ruke i dopustili da ih oblikuje Njegova milost. Zato molite za milost potpunog predanja Božjoj ljubavi!
(sv. Ignacije)

 

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

SvIvanPonedjeljak, 7. 3. – – – – – (nema sv. Mise s narodom) Sv. Perpetua i Felicita, Neven, Ardo, Tomica
– ISPOVIJED BOLESNIKA U VRPOLJU –
Utorak, 8. 3.- – – (Križni put-17:30) – – – – – – 18:00 h Sv. Ivan od Boga, Ivša, Boško, Blaženka
– † Dubravka i Veronika Vuksan; na nakanu;
† Ivan Begić, god.
Srijeda, 9. 3. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Franciska Rimska, Fanika, Franka, Nedjeljko
-† Šimo Vukovac, god. i pok. iz obitelji
Četvrtak, 10. 3.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. 40 mučenika iz Sebaste, sv. Makaraije, Emil
– † Ana Relotić, god.; na nakanu
Petak, 11. 3. – – (Križni put-16:30)- – 11:00 i 17:00 h Kandid, Tvrtko, Blanka, Firmin, Jako
-USKRSNA ISPOVIJED – od 9 – 11 i od 15 – 17 sati
-11:00 h – na nakanu
-17:00 h-†Venka Milić, god.;na čast Gospi Lurdskoj
Subota, 12. 3. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Inocent I., papa, sv. Maksimilijan, Dora, Teofan
-† Šimo, Martin i Terezija Zrimić, g.;† Đuro Kedveš
5. koriz. nedj. –gluha, 13. 3.- – – – – — 8:00 i 11:00 h
Patricija, Kristina, Krišto, Rozalija, Sabina, Ratka
– 8:00 h – † Stana Knežević
-11:00 h –pro populo – Križni put u 10:30 h

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Petak, 11. 3.- – (Križni put-16:30)- – – 11:00 i 17:00 h
– USKRSNA ISPOVIJED – od 9 – 11 i od 15 – 17 sati
Sv.Ivan od Boga 5. koriz. nedj.–gluha, 13. 3. – – – – – – – – – – – – 9:30 h

Kroz korizmu . . . . .

Okreni se, pogledaj nije li neko djelo ljubavi ostalo nedovršeno, čeka li briga, kasni li ljubav, boli li bolest, jesi li pred plačem vrata pritvorio? Je li nekoga srce zaboljelo gdje si ostavio ranu otvorenu, kuca li tuđa nevolja pod tvojim prozorom, čuješ li je? Moli milost da u tebi zasja vatra ljubavi prema bližnjemu. Nemoj u korizmu za sebe, učini to za drugoga, pomogni mu, nosi ga, podnosi, vodi ga sa sobom iako ti je teret, uzmi ga kao svoga, neka vidi da ga ljubiš, uči ga i posavjetuj, jer čovjek se ne ostavlja!

 

Župni listić br. 265 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL265.pdf – 857kb)

 

Uskrsna ispovijed u našoj župi

Sveta godina milosrđa treba svakom vjerniku biti dodatni poticaj da pristupi sakramentu pomirenja – svetoj ispovijedi, kako bi čistog srca i duše mogli proslaviti uskrsnuće našega Gospodina Isusa Krista. Za valjanu ispovijed treba obaviti svih pet osnovnih dijelova sakramenta svete ispovijedi: ispit savjesti, iskreno pokajanje, odluka da više nećeš griješiti, sam čin svete ispovijedi i pokora. Ispit savjesti prije svete ispovijedi. Za dublji i iskreni ispit savjesti postaviti si ovakva pitanja: Koju ulogu ima Bog u mome životu? Dali mi je Bog svakodnevna podrška? Tražim li Boga? Živim li možda mimo Boga? Kako započinjem i završavam svoj dan, dali uz Božju prisutnost, ili Ga se ne sjetim? Nađem li vremena za molitvu, tišinu i sabranost. Jesam li ovisan o porocima; alkohol, droga, kocka? Odnosim li se dobro prema svojem zdravlju? Kako se odnosim prema svojoj spolnosti? Jesam li u sukob s nekim i zašto mi je teško pomiriti se, oprostiti? Zašto ne mogu prihvatiti drugoga i drugačijega? Ogovaram li i osuđujem druge? Dali sam pomagao bližnje?
Sveta ispovijed je u petak, 11. ožujka, u Čajkovcima i Vrpolju od 9 do 11 sati, i od 15 do 17 sati. Svete Mise su u 11 i 17 sati u Čajkovcima i Vrpolju. Ispovijedati će 9 svećenika.

 

koncertMEMORIJALNI KONCERT

Tamburaška uspomena na MARIJA BOGDANOVIĆA – ŠLESA, Nedjelja, 13. ožujka 2016., u 19 sati
Dom kulture „Stjepan Radić“ Vrpolje. Koncert organiziraju: TS „ŽETEOCI“ i KUD „Ivan Meštrović“
Pokroviteljstvo: Općina Vrpolje. Koncert je H U M A N I T A R AN. Prikupljeni dobrovoljni prilozi su za
LIGU BORBE PROTIV RAKA Brodsko-posavske županije. Nastupaju: Tamburaški sastavi: Kristali,
Slavonia band, Arteški bunar, Zvona, Tambura Band, Đerdani i Žeteoci, MPS „Baće“ iz Tenje i Marija Pavković – SNAŠA.

 

 

 

O B A V I J E S T I

pjevanjeŽupna kateheza – vjeronauk
Prvopričesnici : subota, 12. 3. , u Vrpolju, u 16 sati
Krizmanici: nedjelja, 13. 3. , u Vrpolju, u 12 sati
Dječji pjevački zbor: proba u subotu, 12. 3. u 17 sati
Muška pjevačka grupa – probe nedjeljom u 19 sati
Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA
Vrpolje – subota, 12. ožujka 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Katica Bošnjak, Ankica Marinić, Željka Katić i Marija Kulaš
Čajkovci –subota, 12. ožujka 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Kristina Miskrić, Marina i Anica Čičak, Kristina Marić

 

Jedanaesti nadbiskupijski križni put za mlade – subota, 12. ožujka 2016.
krizniput2Okupljanje sudionika je u 7:30 h u dvorištu Župe sv. Josipa Ra- dnika u Belišću. Prije kretanja na Križni put služiti će se sv. Mi- sa u 8:00 h. Svaki sudionik treba ponijeti ručak i piće za osvježenje. Preporuča se prikladno odijevanje za dugi put i prema vremenskim uvjetima. Autobus polazi iz D. Andrijevaca, navraća u St. Perkovce. U Čajkovcima je u 6:15 a u Vrpolju u 6:20 h. Iz naše župe prijavilo se 25 mladih.

 

Tjedan solidarnosti s Crkvom i ljudima u BiH
U prošlu nedjelju u našoj župi provedena je akcija solidarnosti. Ukupno je prikupljeno 2454 kn, od toga 570 kn u Čajkovcima i 1884 kn u Vrpolju. Novac je proslijeđen u Nadbiskupijski ekonomat, te će zajedno sa svim prilozima iz cijele nadbis- kupije biti upućen Crkvi i vjernicima u BiH.
Hvala darovateljima, neka vas Svevišnji nagradi za vašu dobrotu!
Hodočašće u Mariju Bistricu
Matica umirovljenika Vrpolje organizira u subotu, 12. ožujka 2016. hodočašće u Mariju Bistricu. Putuje se autobusom, cijena je 110 kn. Informacije i prijave kod gosp. Mate Jurića, tel. 091 1529668
Poziv za pjevanje u Pjevačko zboru
Vlč. Mato i voditeljica Pjevačkog zbora gđa. Marta Bogdanović pozivaju sve zainteresirane da se priključe pjevačima u zboru. Vrpolje je poznato po lijepom crkvenom pjevanju, zato se priključite zboru i doprinesite da se pjeva još ljepše.
Župni listić br. 265 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL265.pdf – 857kb)

 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.