ŽUPNE OBAVIJESTI – 23. 01. 2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

 

 

 

Župni listić br. 259 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL259.pdf – 916kb)

 

TEMATSKA MEDITTACIJA

Evanđelja – jesu li to pobožne pripovijesti o Isusu, koje pokrivaju pravu povijest? Danas je u svetoj misi pročitan početak Lukina evanđelja. Luka je po zanimanju bio liječnik. Povremeno je pratio apostola Pavla na njegovim misionarsSicutPaterkim putovanjima i o tome vrlo zorno izvještava kao očevidac. Tko sebi želi o tome imati sliku, neka čita izvještaj Lukin o brodolomu kojeg je pretrpio u Sredozemlju i bio spašen iz njega. To nalazimo u Djelima apostolskim, 27. poglavlje. Luka je kao liječnik navikao gledati u određenom pravcu, u dubinu. Liječnik se ne može zadovoljiti pripovijestima. On treba točnu povijest bolesti. Tome pripada prije svega anamneza: kako izgleda povijest pacijenta? Što se je u pojedincima stvarno dogodilo? Luka posvećuje svoje Evanđelje nekom Teofilu, o kojemu ništa pobliže ne znamo. Sigurno je samo da mu Luka želi pokazati, kako je pouzdana povijest o Isusu, koju je on čuo, kako se on može na njega osloniti, što mu je bilo rečeno o nauci Isusovoj. Pokušajmo predočiti sebi kako se je to događalo u prvim desetljećima poslije Isusa. Još je bilo očevidaca. Novi, koji su dolazili u Crkvu, htjeli su naravno ako je ikako moguće točno znati, kako je to stvarno bilo. I tako su bili napisani mnogi izvještaji očevidaca i predavani dalje. Luka je tek kasnije došao. On nije bio očevidac. On je znao samo one koji su doživjeli Isusa. Ali on se nije interesirao samo za njihova pričanja. On se sistematski prihvatio toga da događaje točno i po redu napiše. I kod tog je postao uspješan. Mi mu zahvaljujemo na najljepšim, i najvažnijim izvještajima o tome, što je Isus učinio i učio. Tko biva vjeran, taj vjeruje Isusu, povjerava Isusu svoj život, i gradi svoj život na njemu. Tu je važno znati, je li ja dobivam samo ispričane pripovijesti, ili istinsku povijest. Htio bih znati, mogu li povjerovati. – Mogu. – I to činim.

 

DUHOVNA MISAO

Božansko je milosrđe veliko svjetlo ljubavi i nježnosti; ono je Božje milo-vanje naših rana prouzročenih grijesima.                            Papa Franjo

 

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

Ponedjeljak , 25. 1. 2016.- – – – – – – – – (nema sv. Mise) Obraćenje sv. Pavla, sv. Ananija, bl. Henrik, Pavo svPavao
Utorak , 26. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Timotej i Tit, Bogoljub, Paula, Tonka
– † Andrija Užarević i pokojni iz obitelji
Srijeda , 27. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Anđela Merici, bl. Julijan, Anđelka, Živko
-† Danijel Bolčević, Pavo i Draga Grgačević; za duše u čistilištu
Četvrtak , 28. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Toma Akvinski, Tomoslav, Tomo, Leonid, Amadej
– † Matej i Antun Šimičić, god.; za duše u čistilištu
Petak, 29. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Valerije iz Triera, Tvrtko, Zdeslav, Zdravko
– † Pavo Šrajer; † Đuro Kedveš
Subota , 30. 1.. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Martina Rimska, sv. Hijacinta, Gordana, Darinka
– † Anto i Anica Markotić

4. nedjelja kroz godinu, 31. 1. – — – – 8:00 h i 11:00 h

Sv. Ivan don Bosco, sv. Marcela Rimska, Vanja
– 8:00 h – † Fabo Čizmarević
– 11:00 h – pro populo

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Četvrtak, 28. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 17:00 h
Obraćenje sv. Pavla 4. nedjelja kroz godinu, 31. 1. – – – – – – – – – – – – 9:30 h

 

Župni listić br. 259 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL259.pdf – 916kb)

 

Najznačajnije obraćenje u povijesti Crkve je upravo obraćenje sv. Pavla apostola. On je od žestokog progonitelja Kristovih sljedbenika postao najvatreniji propovjednik Evanđelja po svim zemljama. Apostol pogana, kako ga se ponekad naziva, jer mu je upravo tu ulogu namijenio Gospodin da širi Evanđelje među svim narodima, i među poganima. Svoju ulogu hrabro je izvršavao. Njegov put je bio zaista težak, nailazio je na velike otpore u prvim kršćanskim zajednicama, pa čak i među apostolima koji su znali njegovu prošlost. Međutim sveti Pavao je svojim životom i svojim žarkim propovijedanjem uspio i najveće skeptike uvjeriti da je Isus Sin Božji začet po Duhu Svetom, rođen od Marije Djevice i da je došao među ljude da ih otkupi od grijeha i da je to dokazao smrću na križu i svojim Uskrsnućem.

KRIZ

PREMINULI

† IVAN MARIĆ (1935.)
† ANTUN NOVAKOVIĆ (1949.)
Počivali u miru Božjem!

 

Župna kateheza – vjeronauk

Prvopričesnici : subota, 30. siječnja 2016. – Vrpolje, u 16:00 sati (zajedno djeca iz Čajkovaca i Vrpolja)vjeronauk
Krizmanici: nedjelja, 31. Siječnja 2016.
– Vrpolje, u 12:00 sati ( zajedno krizmanici iz Čajkovaca i Vrpolja)
Dječji pjevački zbor: proba u subotu, 30. siječnja 2016. u 17:00 sati

 

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje – subota, 30. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju: Katica Maleš,Manda Jurić, Marijana Tunuković, Darija Ančić i Zrinka Knežević
Čajkovci –subota, 30. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Antonija Kokavec, Marina Božić, Sandra Frajhaut i Ivana Frajhaut

djecjiPjevackiZbor

U nedjelju, 17. siječnja, na podnevnoj sv. Misi, izlaznu pjesmu „Marijo o Marijo“ pjevao je Dječji pjevački zbor pod vodstvom gđe. Darije Ančić.

Darovi za crkve (nastavak)

168. Marija i Ivan Ančić . . . . . . . . .. .400 kn                      171. Janja i Stjepan Balaž . . . . . .. 200 kn
169. Stjepan Ančić . . . . . . . . . . . . .. .400 kn                       172. Obitelj Anice Čičak . . . . . . . 200 kn
170. Katica i Željko Novoselović . .. .200 kn                                                    Hvala darovateljima!

 

nocMuzeja

Program obilježavanja Noći muzeja 2016. u Spomen galeriji Ivana Meštrovića

18 – 24 sata – I Z L O Ž B E
– Stalni postav djela Ivana Meštrovića
– Motivi starog Vrpolja, Likovni radovi učenika OŠ „Ivan Meštrović“ Vrpolje
18 – 23 sata – MEŠTROVIĆEVA DJELA u crkvi njegova krštenja
18 – 19:30 sati – LIKOVNA RADIONICA
– Meštrovićeva „Skica za Strossmayera“, učenici OŠ „Ivan Meštrović“
Vrpolje , voditeljica gđa. Mandica Križanac
19:30 – 20 sati – IGROKAZ „Moja baka“ i Dječje igre i brojalice
– Dječja folklorna skupina „Ivana Meštrovića“ Vrpolje, vod. gđa.Darija Ančić
20 – 23 sata – IZRADA ZLATOVEZA, prezentacija
– Udruga „Zlatovezilje“ Brodski Stupnik, voditeljica gđa. Đurđica Jurić
20 – 24 sata – Tradicijski običaj VRPOLJAČKO ČIJALO
– KUD „Ivan Meštrović“ Vrpolje i Matica umirovljenika Vrpolje
21 – 21:30 sata – GLAZBENI PROGRAM
– „Grlo moje, zapjevaj, zagudi, ko je zaspo neka se probudi“
– Ženska pjevačka skupina „Druge“ Strizivojna, voditelj Mirko Damjanović
21:30 – 22 sati – PUČKI IGROKAZ „ Snaja pobjegla od svekrve“
– Udruga „Žena s osmjehom“ Slavonski Brod, autorica Terezija Marić

 

Župni listić br. 259 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL259.pdf – 916kb)

 

Bogatstvo i siromaštvo

Neki jako bogat čovjek odlučio je svome sinu pokazati što je siromaštvo i kako žive siromašni ljudi, kako bi znao više cijeniti bogatstvo u kojem uživa. Odveo ga je u jedno siromašno selo kod jedne veoma siromašne obitelji s puno djece. Kad je sinu pokazao kako i gdje ti siromašni ljudi žive upita sina: „I, jesi li sada vidio razliku između siromaštva i bogatstva? „Jesam oče, dobro sam vidio.“ – odgovori sin. „Ja sam jedinac, a ova djeca imaju sestre i braću“. Mi ispred kuće imamo bazen, a oni imaju potok s bistrom vodom gdje se mogu kupati i loviti ribe. Mi imamo klimu u kući, a oni otvore prozore i u kuću im ulazi hladovina ispod onih velikih stabala i vjetrić s livade. Mi isto imamo ptičice, ali u kavezu, njihove ptičice su slobodne, lete oko kuće i po cijele dane im pjevaju. Mi imamo psa, ali on je jadan zatvoren u kući, a njihov pas slobodno i veselo po cijeli dan naokolo trči i zalaje kad mu se prohtje.“ Dječak malo zašuti pa će ocu: “ Jesam, oče, naučio sam što je bogatstvo, žao mi je što i mi nismo tako bogati“