ŽUPNE OBAVIJESTI – 17.01.2016.

crkvaVrpoljekipsvIvanaKrstiteljacrkvaCajkovci

 

 

 

 

 

TEMATSKA MEDITACIJA

Na svadbu u selu Kani, nedaleko Nazareta, a koje i danas postoji, bila je pozvana Marija, majka Isusova. Među brojnim visokim gostima bili su također Isus i njegovi učenici. Marija je prva primjetila mučnu situaciju, domaćinu je ponestalo vina. Sramota pred svim gostima. Diskretno na to upućuje svoga sina. Što ona time želi? Što on treba učiniti? SicutPaterOčekuje li ona od njega čudo? Ili s njime želi podijeliti brigu, jer joj je žao domaćina? Isus osjeća to njezino upozorenje kao pritisak i reagira gotovo ljutito: “Ženo, što ja imam s tobom?” Nikakav prijateljski odgovor. On nije želio nastupiti kao “čudotvorac”. S pravom se bojao ljudi koji traže čudo. Kasnije je morao doživjeti kako se ljudi više zanimaju za čudesna ozdravljenja nego za njegovu poruku. “Još nije došao moj čas”, predbacio je svojoj majci. Marija se ne protivi. Ona ne ide na njega silom, i nije dosadna. Ne želi ga siliti da učini čudo. Njezin stav je velika pouka za sve nas. Ona jednostavno kaže slugama svadbenog slavlja: “Što god vam rekne, učinite!” Prepušta njemu, da on učini, što je ispravno za njega. Ona moli i nas: držite se Njega i onoga što vam kaže. Taj stav je kao ključ koji otvara srca. Najprije on otvara srce samoga Isusa. On vidi, da njegova majka ne želi vršiti nikakav pritisak na njega. Ona vjeruje da će on učiniti ono što je dobro i ispravno. I to ga pokreće da pristane na njezino upozorenje i izvuče domaćina iz njegova mučnog stanja. Svadba u Kani, čudo s vinom, pokazuje prije svega jedno: mi smijemo moliti Boga za sve, pa i za tako jednostavne stvari kao vino koje nedostaje, za dobro vrijeme prilikom slavlja, za zdravlje u novoj godini, za uspjeh u radu i sreću u braku i obitelji: za sve smijemo moliti. Pod jednim uvjetom, da to prepustimo Bogu.

 

Župni listić br. 258 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL258.pdf – 900kb)

 

D U H O V N A   M I S A O

Prekratko se živi da bi još i mrzili; ja to ne mogu i neću jer znam da Gospodin gore sve vidi, sve zna i čuje! Znam i to da će Gospodin svaku ljubav bogato nagraditi! (riječi jednog skrušenog vjernika)

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

svFranjoAsiskiPonedjeljak , 18. 1. 2016.- – – – – – – – – (nema sv. Mise) Sv. Margareta Ugarska, Biserka, Priska
Utorak , 19. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Mario, Marta i sinovi, Ljljana, Senka, German – † Mario Bogdanović; † Živko Ćorluka
Srijeda , 20. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Fabijan, sv. Sebastijan, Henrik, Tijana † Marija, god. i Đuro Abramović; † Manda Devčić
Četvrtak , 21. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Agneza, Janja, Publije, Ines, Neža – † Ivka Tunuković; za zdravlje
Petak, 22. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Vinko S., sv. Anastazije P., Valerij, Laura, Irena – † Zlatko Varžić, god.; † Anica Čaklović, god.
Subota , 23. 1.. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Emerencijana, Ema, Vjera, Milko, Klement – † Manda i Ivan Turčić, god. i pok. iz obitelji
3. nedjelja kroz godinu, 24. 1. – — – – 8:00 h i 11:00 h
Sv. Franjo Saleški, Bogoslav, Sofija, Ksenija
– 8:00 h –za pok. iz obitelji Tunuković i Kladarić
– 11:00 h – pro populo

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Četvrtak, 21. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 17:00 h
3. nedjelja kroz godinu, 24. 1. – – – – – – – – – – – – 9:30 h Sv.Franjo Saleški

 

Sveti Mario, Marta i sinovi – mučenici u Rimu

Mario i njegova žena Marta, kršćani iz Perzije, došli su sa sinovima Audifaksom i Anahumom u Rim na hodočašće apostolima i mučenicima. U to vrijeme je car Klaudije II. nemilosrdno progonio kršćane. Kao pravi kršćani suosjećali su s progonjenim vjernicima i pomagali im pokapati tijela pogubljenih. Zbog toga su bili uhićeni i dovedeni pred suca Muscijana, koji ih je pokušao nagovoriti da se odreknu svoje vjere. Kad oni na to nisu pristali dao ih je mučiti, a kad ni muke nisu poljuljale njihovu vjeru dao ih je pogubiti. U mjestu Catabassi, 20-tak km od Rima, Mariu i sinovima odrubili su glave a tijela zapalili. Marta je bačena u bunar. Jedna rimska kršćanka izvadila je Martu iz bunara i sa osta- cima tijela Maria i sinova dala tajno sahraniti u katakombama kod Via Cornelia, 20. siječnja 270. g. Spomendan ovih četvero mučenika se slavi 19. siječnja radi toga što je 20. siječnja spomendan sv. Sebastijana. Trinaest stoljeća kasnije (1590) pronađeni su njihovi ostaci i sada se časte u crkvama u Rimu, Cremoni i Seligenstadtu u Njemačkoj.
Župni listić br. 258 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL258.pdf – 900kb)

 

Molitvena zajednica Milosrdnog Isusa za duše u čistilištu

(broj 42 – Vrpolje)
Posebno djelo Milosrđa je molitva za duše u čistilištu jer si same ne mogu pomoći u trpljenju i davanju zadovoljštine za svoje grijehe učinjene tijekom svog zemaljskog života. Ne mogu im pomoći ni svete duše u raju koliko možemo mi, putujuća crkva na zemlji. Molitvena zajednica u Vrpolju djeluje od 18. 9. 2011. i nosi broj 42. U puno zemalja diljem svijeta djeluju Molitvene zajednice za duše u čistilištu, ima ih više od 70. Članovi Molitvene zajednice najčešće se sastaju na molitvu nedjeljom u 15 sati, jer to je čas velikog milosrđa cijelome svijetu. Isus je rekao sv. Faustini: „Kad god čuješ otkucavanje trećega sata zazivaj Njegovu svemoć cijelomu svijetu. U tome času možeš izmoliti sve za sebe i druge. U tome času dolazi milost cijelome svijetu.“ (iz knjige „Trideset dana s Milosrdnim Isusom“) Broj članova varira, a obično broji desetak članova. Moli se Žalosna krunica, Križni put, Litanije za duše u čistilištu, Krunicu Božanskog Milosrđa, Plamena Ljubavi – bezgrešnom Srcu Marijinu. Moli se za potrebe članova zajednice, za potrebe Župe i za sve nakane, a posebno za spas duša u čistilištu. Bilo bi jako dobro kada bi se rodbina, prijatelji i znanci ponekad priključili molitvi za duše svojih pokojnih. Kršćani trebaju znati da molitvom za spas duša njihovih pokojnih pomažu i sebi u rješavanju životnih problema, jer svaka duša koja pređe iz čistilišta u raj obilato uzvrati svojom molitvom svakome tko je za nju molio. Ne zaboravimo da će i naša duša možda biti u čistilištu, pa zato molimo za naše pokojne kako bi zaslužili da i za naše duše mole oni koji ostaju poslije nas. Kapela Milosrdnog Isusa naših Molitvenih zajednica nalazi se prekrasnoj šumi u Istri, u selu Mofardini blizu Poreča. U kapeli se može dva dana u godini doti potpuni oprost, i to na Mladi Uskrs i u prvu nedjelju u kolovozu, svi koji se tih dana tamo ispovjede, pričeste i pomole za Svetog Oca. Molitvena zajednica planira organizirati hodočašće kapeli Milosrdnog Isusa na Mladi Uskrs i svi će taj dan primiti puno Milosti od Milosrdnog Isusa.                             (tekst dostavila gđa. Dubravka Bašić)

 

MZ-VRPOLJE3MZ-VRPOLJE2

 

 

 

 

 

 

 

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje – subota, 23. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Tihana Vuković, Ana Šokčević, Bernardica i Jela Havrlišan
Čajkovci –subota, 23. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Olivera Novoselović, Silvija Miskrić, Snježana Miskrić i Ivanka Novoselović

 

Darovi za crkve (nastavak) ,

161. Kata i Ranko Brandić .. . . . . . . .100 kn 165. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . .1000 kn
162. Marija i Ivan Gažo . . . . . . . . . . . 50 kn 166. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . 300 kn
163. Matija Mlačić . . . . . . . . . . . . . . . 50 kn 167. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . .200 kn
164. Janja Kukolj . . . . . . . . . . . . . . . 100 kn                                                          Hvala darovateljima!

 

Život ti uvijek vraća ono što daješ – (poučna priča)

Šetali otac i sin šumom. Dječak nezgodno zakvači za neku granu i iz svega glasa viknu: „Joooj“. Iz daljine mu se javi isti takav krik . Obuzela ga znatiželja pa povika:
„Tko si ti?“, iz daljine mu se vrati isto. „Tko si tiii?“. Očekivao je odgovor tko mu se to ruga, ali ništa nije čuo, zato povika iz sveg glasa: “kukavico“, a glas mu odgovori: “kukavico“. Dječak upita oca što se to događa. Otac mu reče: „Sine , poslušaj“.Tada otac iz sveg glasa povika: „divim ti se“, glas odgovori „divim ti se“, otac ponovo povika: “Predivan si“, a glas isto odgovori: „predivan si“. Dječak je stajao iznenađen ali još nije shvaćao što se dešava. Otac mu objasni:“ vidiš sine, ljudi to zovu eho, ali ustvari takav je i život. Život ti uvijek vraća ono što ti daješ. Život je ogledalo tvojih djela. Želiš li više ljubavi, podaj više, vratiti će ti se. Želiš li više dobra, podari više dobra. Želiš li razumijevanje i poštovanje, tada razumijevaj i sam poštuj. Ako želiš da ljudi budu s tobom strpljivi i da te uvažavaju, tada budi i ti prema drugima takav. Ovo pravilo se odnosi na sve aspekte života. Život ti uvijek vraća ono što ti daješ drugima, baš kao i eho. Tijek života svakog od nas nije slučajnost nego ogledalo naših dijela. Ne možeš od života očekivati dobro ako ga ti ne činiš drugima.“

 

V E D R I   K U T A K

vedrikutak

 

Župni listić br. 258 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL258.pdf – 900kb)