ŽUPNE OBAVIJESTI – 09. 01 2016.

 malaSvIvanaKrstiteljamalaSvMatije

Župni listić br. 257 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL257.pdf – 831kb)

VRPOLJE – raspored Sv. Misa i nakane

Ponedjeljak , 11. 1. 2016.- – – – – – – – – (nema sv. Mise) Sv. Higin, Honorat, Časlav, Neven, Zdravko
Utorak , 12. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Margareta B., Ernest, Tatjana, Tanja, Benedikt
† Ante Burazin; † Mara Petrović i pok. iz obitelji; i na nakanu jedne obitelji
Srijeda , 13. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Hilarije, Veronika, Veseljko, Radovan
-† Marinko Šimičić; † Sofija Cindrić, god.
Četvrtak , 14. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Feliks iz Nole, sv. Malahija, prorok, Srećko, Ruđer
– † Pavu i Katicu Ančić
Petak, 15. 1. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -18:00 h Sv. Pavao pustinjak, Anastazija – Stošija, Mavro
– † Andrija, g. i Anica Tunuković; † Manda Lastrić, g.
Subota , 16. 1.. – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 18:00 h Sv. Marcel I., Oton, Mislav, Bernard, Marsela
– † Antun-Toni Milović; za zahvalu sv. Antunu
2. nedjelja kroz godinu, 17. 1. – — – – 8:00 h i 11:00 h Sv. Antun pustinjak, Lavoslav, Vojmil, Zvonko
– 8:00 h –† Antun Knežević; † Zdenka Lovrić
– 11:00 h – pro populo

ČAJKOVCI – raspored Sv. Misa i nakane

Četvrtak, 14. 1.- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – 17:00 h
2. nedjelja kroz godinu, 17. 1. – – – – – – – – – – – 9:30 h

 

 

Vrijeme kroz godinu

S nedjeljom Isusova krštenja završava božićno vrijeme i počinje vrijeme kroz godinu. Isusovim kršenjem počinje i Njegovo javno djelovanje, ujedno podsjeća vjernike da su krštenjem postali djeca Božja i primili poslanje svjedočiti svijetu veličinu i ljepotu Božjeg kraljevstva. Krštenje je za Židove bio čin obraćenja, pokore i oproštenje grijeha. Isusu to nije bilo potrebno ali je ipak s ostalima pristupio Ivanu da ga krsti u rijeci Jordan. Pristupanjem krštenju Isus je pokazao svoje mesijansko poslanje, jer ; „odmah nakon krštenja izađe Isus iz vode. I gle! Otvoriše se nebesa i ugleda Duha Božjega gdje silazi kao golub i spušta se na nj. I eto glasa s neba: Ovo je Sin moj, ljubljeni! U njemu mi je sva milina!“(Mt 3, 16-17).

PREMINULEKRIZ

KATARINA PALADA rođ. DRAGOČAJAC (1939.)
ROZALIJA HORVAT (1928.)

Počivale u miru Božjem!
Župni listić br. 257 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL257.pdf – 831kb)

 

Crkvena ili liturgijska godina je raspored slavljenja božanskih djela spasenja kroz razdoblje od jedne godine. Božanska djela slavimo u tri različita ciklusa:

– Božićni ciklus (došašće i božićno vrijeme)
– Vazmeni ili Uskrsni ciklus (korizma i uskrsno vrijeme)
– Vrijeme kroz godinu

Nedjeljna biblijska čitanja u liturgiji obuhvaćaju tri godišnja kruga. Svaki je krug najizrazitije označen po evanđeljima: GODINA A – po Mateju, GODINA B – po Marku, GODINA C – po Luki. Ivanovo se evanđelje umeće u sva tri kruga, a najljepše u uskrsno vrijeme kada se čitaju tzv. Oproštajne besjede Isusove.

  UskrsnoVrijeme

Darovi za crkve (nastavak)

152. Nada i Mario Markota. . . . . . . . .50 E     157. Ana i Petar Jelušić . . . . .. 300 ChFr
153. Marija i Ivica Reger . . . . . . . . .100 kn    158. Jelena i Ivan Turčić . . . . . . . .100 E
154. Obitelj . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 50 E       159. Obitelj Drinovac . . . . . . . . . . 100 kn
155. Anica Mikuš . . . . . . . . . . . . . . .150 kn   160. Obitelj Gašpić . . . . . . . . . . . .100 E
156. Suzana i Mato Jurić . . . . . . . . . 200 kn

Hvala darovateljima!

SAKRAMENT KRŠTENJA

KRSTENJE
– u nedjelju, 3. siječnja 2016. u Vrpolju kršten je: D O M I N I K  K A T I Ć sin Miroslava i Božice rođ. Jakešević
Čestitamo kršteniku i roditeljima!  Bog ga blagoslovio živog i zdravog!

Čišćenje i uređenje crkve u VRPOLJU i ČAJKOVCIMA

Vrpolje – subota, 16. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Anđelka Knežević, Ana Markotić, Dubravka Bašić i Terezija Damjanović
Čajkovci –subota, 16. siječnja 2016., prema ustaljenom redu crkvu čiste i uređuju:
Maja Miskrić, Božica Miskrić, Marija Ćorluka i Zdenka Cindrić

 

Hodočašće Križa Susreta hrvatske katoličke mladeži

hodocasce_krizaNaša nadbiskupija će u travnju 2017. godine biti domaćin Nacionalnog susreta hrvatske katoličke mladeži u gradu heroju– Vukovaru. Za taj veliki događaj, za našu mjesnu i domovinsku Crkvu, pripremat ćemo se kroz predstojeće razdoblje. Jedan način priprave biti će hodočašće Križa Susreta po župama i dekanatima, zatim Jubilej i proglašenje Godine mladih pred svetkovinu Pedesetnice, kao i drugi župni i dekanatski susreti koji će biti duhovna priprava i motivacija za mlade a ujedno i prigoda za stvaranje mreže volontera koji će biti uključeni u organizaciju i održavanje Susreta. Križ Susreta – Križ mladih ostaje u svakoj župi tjedan dana. Po križ treba doći i prevesti ga u svoju župu. Naši mladi trebaju Križ preuzeti iz župe Strizivojna i to pravovremeno da Križ bude u našoj župi u nedjelju 17. siječnja 2016. Vrijeme boravka Križa u župi treba iskoristiti za susrete mladih, za misna slavlja, molitve, klanjanja i druge pobožnosti. Informacije i plan čašćenja Križa župnik će posebno najaviti.

Zahvala župnika

Župnik sa suradnicima srdačno se zahvaljuje obiteljima u Čajkovcima i Vrpolju na dostojnom i vjerničkom ponašanju prilikom blagoslova. Budući je ovo njegov prvi blagoslov obitelji u našoj župi, vlč. Mato posebno izražava zadovoljstvo što je upoznao i susreo se sa svojim župljanima. Hvala na darovima.

TEMATSKA MEDITACIJA

Sav se narod krstio a s njime i Isus, tako izvješćuje Evanđelist Luka. Pokušajmo si predstaviti taj prizor: dugi red ljudi koji strpljivo čekaju da budu kršteni od Ivana na rijeci Jordanu. Nepoznat, još sasvim nepoznat, usred ovoga mnoštva je i Isus koji čeka za krštenje. On ne traži za sebe nikakav poseban postupak. Ne očekuje da se svi pomaknu ustranu i da ga puste. Kakva snažna pouka za nas! Kako često mi držimo do naših povlastica, tražimo privilegije, želimo prednost! Bog postupa drukčije. Kad je Bog postao čovjekom, On je stvarno došao kao jedan od nas. SicutPaterI živio je među nama. Još veće je saznanje i činjenica, da se Isus svjesno uputio među grešnike. Ivanu dolazi silni narod jer ih uvjerio u veličinu Riječi Božje. Obred krštenja bio je obred pokore, ljudi su priznavali svoje grijehe i Ivan ih je krstio u Jordanu, da bi ih oprao i očistio od njihovih grijeha. Usred svih tih skrušenih, na pokoru spremnih grešnika uvrstio se i Isus. Da bude jedan od njih. Što ima Isus tražiti među tim grešnicima? On tamo ne pripada! Ipak! Upravo tamo je njegovo mjesto, među običnim pukom, sa siromašnim i grešnim ljudima, usred njih. Takav Isusov čin i postupak naviješta zašto je On došao; ne da se gura među prve, nego da traži posljednje mjesto. Zna se da je Isus ovlašten od Boga ići posljednjima, izgubljenima i njima kazati: Vi niste izgubljeni! Ja sam vidio vaše nevolje, i vašu čežnju, da izmijenite vaš život. I Bog potvrđuje to mjesto i taj put: da, točno tako kako smo čuli, da se zaorio glas ti si “Sin moj ljubljeni”. Bog će to i meni i nama kazati, ako se konačno iz svoje umišljenosti, spustimo na zemlju.

Župni listić br. 257 u PDF formatu možete preuzeti klikom ovdje (ZL257.pdf – 831kb)